Co to jest rozdzielnica budowlana?

W dzisiejszych czasach bez energii elektrycznej nie można normalnie funkcjonować, prowadzić firmy czy po prostu żyć. W domu, każdy z nas ma do niej stały dostęp, jednak nie wszędzie tak jest i dzieje się tak z przeróżnych powodów.

Jakie zastosowanie mają rozdzielnice budowlane?

rozdzielnica budowlanaTrzeba mieć na uwadze, że nie w każdym miejscu ani w każdych warunkach jest potrzebny stały dostęp do energii elektrycznej. Na campingach, placach budowy, imprezach plenerowych czy targach, potrzebny jest jedynie tymczasowy dostęp do energii elektrycznej, zatem rozdzielnica budowlana sprawdzi się tu idealnie. Jest to większa lub mniejsza skrzynka ze specjalnym oprzyrządowaniem, która służy do podziału prądu  na kilka źródeł. Jej głównym celem jest zasilanie tymczasowych instalacji elektrycznych oraz ochrona przed reperkusjami w przypadku przeciążeń oraz zwarć. Dzięki takiej rozdzielnicy bez problemu można nagłośnić każdą imprezę, zapewnić dostęp do prądu na placu budowy czy umożliwić osobom przebywającym na polu namiotowym korzystanie z prądu. To, co łączy wszystkie wymienione miejsca, to czasowy charakter, a więc nie wymagają one stałego podłączenia do zasilania elektrycznego. Sprzedawane rozdzielnice posiadają w zestawie niezbędne okablowanie i wymagane zabezpieczenia, które chronią użytkownika przed porażeniem prądem elektrycznym oraz skutkami zwarć w obwodach odbiorczych. Mogą one być wykonane w obudowie na bazie poliestru termoutwardzanego lub metalu o wysokiej odporności na uszkodzenia.

Bez odpowiedniej rozdzielnicy, nie ma mowy o organizacji imprez o charakterze masowym, realizacji budowy czy remontu na dużą skalę. Takie przedsięwzięcia wymagają bezpiecznego dostępu do energii, której nie można pobierać ze zwykłego gniazdka elektrycznego, bo dojdzie do zwarcia instalaji.