Części samochodowe

Wiele osób, które zakupić muszą poszczególne części samochodowe zastanawia się, czy lepiej zainwestować w oryginalne części, czy zamienniki. Chcąc rozwiać choć trochę wątpliwości i nakierować czytelników na podjęcie właściwej decyzji, postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik, w którym zawarte zostaną wady i zalety obu rozwiązań.

Na początku należy przede wszystkim zaznaczyć, czym różni się zamiennik od części oryginalnej. Jak łatwo się domyślić, części zamienne nie są sygnowane oficjalnym logo producenta samochodów, przez co są znacznie tańsze od swych oryginałów, jakkolwiek przez to ich jakość może znacząco różnić się od siebie. Części samochodowe sprzedawane przez producentów bardzo często pochodzą z zewnętrznych firm. Od kiedy 80% producentów samochodowych korzysta z usług firm niezależnych pojawiły się wątpliwości, co do rozpoznawania oryginalności części. Aby uniknąć nieporozumień, stworzono przepisy prawne, definiujące części zamienne.

Po pierwsze, oryginalne części zamienne to elementy, które posiadają tą samą jakość co komponenty stosowane do montażu pojazdu samochodowego, a więc są produkowane w zgodzie ze specyfikacjami oraz standardami producenta. Ogólnie rzecz biorąc przyjmuje się, że części zamienne są oryginalne, gdy producent zaświadczy o wyprodukowaniu ich zgodnie z wymienionymi wyżej zasadami. Po drugie, części oryginalne dzielą się na cztery podstawowe typy, należące do grupy części zamiennych o porównywalnej jakości, to znaczy komponentów, które były lub są stosowane do montażu pojazdów. Pierwszy typ, to części oryginalne O, tak zwane oryginały serwisowe, czyli części sprzedawane w opakowaniach firmowanych przez producentów. Drugi rodzaj, to części oryginalne Q, tak zwane oryginały GVO, czyli komponenty, które spełniają wymogi części oryginalnych, jakkolwiek często zamieszczane są na nich oznaczenia innych producentów. Trzeci typ, to części o porównywalnej jakości P, czyli sprzedawane w opakowaniach firmowanych przez producentów i posiadające zaświadczenie o tej samej jakości, co części stosowane do demontażu danych pojazdów. Ostatni typ, bardzo popularny, to części o porównywalnej jakości Z, zwane potocznie zamiennikami. Są znacznie tańsze, jakkolwiek nie muszą odpowiadać przepisom dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym.