Kiedy wymieniać turbosprężarkę? – radzi mechanik z Poznania

Turbosprężarki, które znajdują się w silniku samochodowym jest naprawdę bardzo czułym mechanizmem. Może ją uszkodzić najdrobniejszy pyłek, który dostanie się do niej na przykład z zanieczyszczonego filtra powietrza, wtedy należy niezwłocznie skierować się do najbliższego warsztatu w Poznaniu. Posiadacze takich samochodów muszą także pamiętać o znacznie częstszej wymianie oleju. Także olej może doprowadzić do tego, że będzie konieczna naprawa turbin, statystycznie w  Poznaniu to jest przyczyna 2/3 uszkodzonych turbosprężarek.

turbosprężarkaW nim także znajdują się bowiem jakieś zanieczyszczenia. Będą one blokowały pracę turbosprężarki i na dłuższą metę skutecznie mogą ją uszkodzić. Warto pamiętać o tym, że samochód który ma turbodoładowanie musi mieć właściwą moc. Jeśli w silniku samochodowym następuje wzrost obrotów to wówczas musi nastąpić moment, w którym auto zacznie zdecydowanie przyspieszać. Jeśli takiego czegoś nie będziemy odczuwać to wówczas można zacząć podejrzewać, że z turbosprężarką w naszym samochodzie dzieje się coś niepokojącego. Można sprawdzić to samemu. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zbyt duża ilość oleju w turbosprężarce. Jeśli dodamy gazu i usłyszymy, że na wyższych obrotach turbosprężarka zaczyna gwizdać to wtedy będziemy mieć już pewność. Wówczas należy oczyścić całą turbosprężarkę. Trzeba także kontrolować stan turbosprężarki na bieżąco.
Warto jeździć z nią na kontrolę do mechanika. Ten będzie sprawdzał czy luzy poprzeczny oraz podłużny mieszczą się w normie. Jeśli nie to wówczas trzeba będzie naprawić mechanizm. Warto wiedzieć, że najlepiej sprawność sprężarki zbadamy wtedy, kiedy podłączymy ją do aparatury, która mierzy ciśnienie doładowania. Można oczywiście wtedy dokładnie przeanalizować komputerowy odczyt diagnozy silnika. Wiadomo, że czasem wystarczy tylko regeneracja, a czasami będzie konieczna wymiana. Jeśli chodzi o wymianę to z pewnością dojdzie do niej kiedy samochód przejechał już ponad 200 tysięcy kilometrów. Turbosprężarka na pewno będzie wtedy bardzo mocno zużyta.

Nie musi się to wiązać wcale z silnikiem. Bardzo często jest tak, że silnik jest w dobrym stanie, ale turbosprężarka nadaje się do całkowitej wymiany. Naprawa będzie nas oczywiście mniej kosztowała, bo do 1200 złotych. Jednak tak naprawdę o tym, czy turbosprężarka nadaje się do wymiany czy też nie powinien zdecydować specjalista. Radzi mechanik z Poznania.