Zabezpieczenie i tuning picup’a – orurowanie navara

orurowanie navara

Pickup to typ nadwozia, który cechuje się posiadaniem paki ładunkowej, która mieści się od razu za kabiną kierowcy. Są 3 podstawowe typy kabin. Pierwsza z nich, tak zwana single cap (pojedyncza), jest dwudrzwiowa i dwu- lub trzyosobowa. Kolejna, extra cab (powiększona), pojawia się zwykle z półdrzwiami uchylanymi pod wiatr, z siedziskiem dla jednej lub dwóch dodatkowych pasażerów.

Zaś ostatni typ, double cap (podwójna), jest czterodrzwiowa i 5 lub 6 osobowa. Do najpopularniejszych pickupów zaliczyć można Nissan Navara oraz Hyundai Santa Fe. Ten typ nadwozia używany jest także w transporterze producenta VS T5. Z tym rodzajem karoserii często połączony jest temat orurowania. Orurowanie wykorzystuje się jako zabezpieczenie karoserii przed przypadkowym uszkodzeniem w trakcie podróży w terenie, a więc pełni rolę zapewniania bezpieczeństwa pasażerom. Jakkolwiek, znaczna ilość kierowców zdaje się traktować orurowanie jedynie jako element ozdobny. Dobre orurowanie navara wykonane jest ze stali nierdzewnej i ręcznie wygładzane. Należy pamiętać, że na tego typu składnik udziela się dożywotniej gwarancji przeciw korozji. Do orurowania zwykle stosuje się rury o średnicy 60mm, lecz do większych pickupów pasują 70-, a nawet 100mm rury. Na rynku istnieje ogromny wybór szkieletów zrobionych ze zwykłej stali, które poddawane są niklowaniu. Należy jednak mieć w pamięci, iż orurowanie navara ze stali zwiększa zużycie benzyny, bo zostaje zwiększona waga auta. Orurowanie t5 instaluje się z frontu na wysokości buforu bądź atrapy chłodnicy. Inny sposób montażu jest z pewnością bardziej atrakcyjny, ale także kosztowniejszy.

Taką konstrukcję można także urozmaicić o tak zwany grill. Ponadto, orurowanie jest idealnym rozwiązaniem do instalacji nadprogramowych świateł przeciwmgłowych. Znaczną popularnością cieszy się też tak zwany roll-bar, czyli stelaż, który montowany jest bezpośrednio za kabiną. Trzeba jednak pamiętać, że w większości przypadków, nie mają one nic wspólnego z używaniem tego rodzaju działań w autach rajdowych..