Czy kursy BHP można robić przez Internet?

Doszły mnie ostatnio słuchy, że szkolenie BHP można sobie zrobić przez Internet. Mówił mi to kolega z pracy. Postanowiłem więc zagłębić się w ten temat i poszukać informacji. Okazało się, że owszem, czasami można takie szkolenie zrobić online, ale tylko w ograniczonym zakresie. Nie wszystko da się zaliczyć w Internecie.

Kursy okresowe BHP – przygotowanie

kursy bhp łódźOkazuje się, że można zrobić sobie okresowe kursy bhp łódź właśnie online. Firma, która świadczy usługi szkoleniowe, udostępnia wówczas pracownikowi czy pracodawcy (bo oni także muszą się szkolić z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy) platformę, na której do wykonania są różne ćwiczenia. Można też poczytać artykuły tematyczne, dowiedzieć się, jak reagować na różne sytuacje. Zazwyczaj jednak zdobywanie wiedzy w ten sposób powinno być zakończone egzaminem, w którym kursant udowodni, że wie, co według przepisów BHP go obowiązuje. Kursy okresowe nie mogą być prowadzone online także w zakresie zachowania na stanowisku pracy, jak na przykład zachować się na produkcji i tak dalej. To musi być pokazane w instruktażu stanowiskowym na miejscu, w firmie. Poza tym nie można online prowadzić szkoleń wstępnych. Jeśli pracownik dopiero przyszedł do danej placówki, to powinien być przeszkolony na miejscu lub w firmie, która się tym zajmuje plus otrzymać dokładny instruktaż na stanowisku.

Są to sprawy bardzo istotne, bo choć ludzie często nie zdają sobie z tego sprawy, znajomość przepisów z bezpieczeństwa i higieny pracy może decydować o częstotliwości wypadków przy pracy i występowaniu zagrożeń. Jeśli ludzie wiedzą, co mają robić, to inaczej się zachowują i nie doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji, które mogą im zagrażać. Lepiej więc zapobiegać niż leczyć i przykładać się do prowadzonych szkoleń oraz uświadamiać pracownikom, jak ważne jest, aby opanowali wiedzę na ten temat.