Czym jest druk sublimacyjny?

Metoda druku sublimacyjnego jest stosunkowa prosta w realizacji. Wykorzystywana jest często w celu drukowania obrazów cyfrowych na materiałach polimerowych. Jednym z powszechnych zastosowań tej techniki jest tworzenie materiałów promocyjnych, reklamowych. Technika ta jest możliwa dzięki odpowiedniemu procesowi chemicznemu.

Zastosowanie druku sublimacyjnego

sublimacja na koszulkach - warszawaW tej technice stosuje się specjalne rodzaje barwników, które łączą się wyłącznie z określonymi włóknami. Zaletą tej techniki jest szybkość realizacji. Dzięki niej możemy wykonać nadruk na koszulce w ciągu zaledwie dwóch minut. Wystarczy, że stworzymy własną kreację graficzną lub skorzystamy z już istniejących wzorów w internecie i na ich podstawie zaprojektujemy własny wzór. Stworzony plik graficzny musimy następnie otworzyć w specjalnym programie komputerowym i wydrukować. Metoda ta pozwala na bardzo szybkie drukowanie materiałów. Druk wykonany za pomocą tej metody daje wiele korzyści. Otrzymujemy w wyniku drukowania trwały obraz. Nadruk nie niszczy się w trakcie prania. Druk przebiega szybko i nie zajmuje wiele czasu. Sprzęt potrzebny do drukowania jest stosunkowo tani. Stosować można praktycznie dowolne rodzaje kolorów i odcieni a druk jest wysokiej jakości. W wielu miastach można skorzystać z usługi jaką jest sublimacja na koszulkach – warszawa jest jednym z miast gdzie działa wiele firm świadczących tego rodzaju usługi.

W celu wykonania druku za pomocą tej metody stosuje się wybrane rodzaje drukarek atramentowych. Niestety druku tego typu nie da się wykonać za pomocą niektórych rodzajów drukarek. Ważne aby do drukowania wykorzystywać odpowiednie rodzaje tuszy i papieru. Aby uzyskać nadruk wysokiej jakości potrzebne są odpowiednio przygotowane obrazy cyfrowe. W tym procesie ważny jest czas, temperatura i docisk.