Czym jest podobrazie malarskie?

Miłośnicy malarstwa doskonale wiedzą jak ważną rolę w procesie tworzenia działa odgrywa podobrazie. W wielu przypadkach to nawet ono decyduje o efekcie końcowym. Aby dzieło wyglądało, tak jak w naszej wyobraźni, płótno musi być odpowiednio napięte. Co jeszcze musisz wiedzieć o podobraziach zanim przystąpisz do malowania?

Jak wybrać podobrazie malarskie?

podobraziaWielu artystów potrafi samemu przygotować podobrazia. Z wysokiej jakości krosna tworzą blejtram, a później naciągają na niego płótno. Taka praktyka wymaga jednak dużego doświadczenia. Artysta wie jak mocno naciągnąć materiał na ramę, aby nie był ani zbyt luźny, ani zbyt napięty. Jeżeli nigdy nie mieliśmy do czynienia z własnoręcznym wykonywaniem płótna w pierwszej kolejności znacznie lepiej wybrać gotowe podobrazia dostępne w sklepach plastycznych. Produkt ten to nie tylko naciągnięte na blejtram płótno. Jego powierzchnia jest również zagruntowana, aby od razu umożliwić prace artyście. Bez najmniejszego problemu odnajdziesz również interesujący Cię format. Chcesz stworzyć coś większego? Podobrazie o wymiarach 100×70 nada się idealnie. Kupując gotowe podobrazia masz pewność, że nie ulegnie zniszczeniu podczas tworzenia dzieła. Czy wiesz, że  niektórzy artyści amatorzy, na ramę wykonaną z listewek naciągają nawet prześcieradło? Jest to rozwiązanie, które może pozwolić Ci się dowiedzieć czy ta pasja jest dla Ciebie. Jeśli jednak poczujesz, że chcesz malować więcej, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w gotowe podobrazia.

Większość podobrazi dostępnych w sklepach plastycznych dedykowana jest do większości technik. Możesz na nich malować zarówno farbami akrylowymi jak i temperowymi czy nawet olejnymi. Te ostatnie są techniką bardzo wymagającą, dlatego też warto zostawić ją na etap kiedy będziemy mieć większą świadomość swoich umiejętności.