Czym są bonie elewacyjne?

W przypadku budowlanych i remontowych produktów wykończeniowych, możemy mówić o produktach, które znajdują swoje zastosowani wewnątrz lub na zewnątrz budynku. W przypadku tych drugich muszą być one realizowane z odpowiednich materiałów charakteryzujących się odpornością na różnego typu uszkodzenia związane z oddziaływaniem różnego typu czynników atmosferycznych.

Wykonanie boni elewacyjnych

bonie elewacyjneJednym z ciekawszych rozwiązań, które możemy zastosować podczas wykonywania elewacji budynku, jest boniowanie. W dużym uproszczeniu możemy powiedzieć, że bonie elewacyjne to wyróżnienie widocznego podziału na elewacji. Jeśli widzimy budynek, który mamy wrażenie, że został wykonany z dużych bloków lub podłużnych paneli, najprawdopodobniej oglądamy efekt boniowania. Do wykonania boni elewacyjnych najczęściej wykorzystuje się odpowiednio zabezpieczony styropian. Materiał ten jest bardzo funkcjonalny w tym przypadku, ponieważ bez większego problemu możemy wykonywać w jego powierzchni różnego typu żłobienia, które w efekcie będą tworzyły podziały na elewacji naszego budynku. W przypadku styropianu nie musimy martwić się, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, ulegnie on uszkodzeniu podczas boniowania. Co ważne, styropian jest również stosunkowo tanim materiałem, więc bonie elewacyjne możemy wykonać bez większego obciążenia dla budżetu. Jest to często korzyść, która okazuje się dla nas dość istotna.

Bonie mogą być realizowane w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia takiej elewacji, która będzie w największym stopniu odpowiadała przyjętemu konceptowi. Montaż boni elewacyjnych jest dość łatwy i realizowany jest przy wykorzystaniu standardowych mieszanek mocujących wykorzystywanych na elewacjach.