Czyszczenie zabytkowych elewacji w mieście Łódź

Historyczne i zabytkowe, łódzkie kamienice i budynki, są ozdobą miasta. Jedyne, co może przyćmić ich wygląd oraz estetykę, to graffiti i niesforne malunki oraz szpecące napisy. By przywrócić odpowiednie proporcje i stan pierwotny, należy dokładnie oczyścić elewacje. Zasadniczo korzysta się w tym celu z metody chemicznej, usuwania malunków specjalnymi preparatami.

Odnawianie ścian budynków w Łodzi

czyszczenie elewacji ŁódźZdarza się, że wspólnoty mieszkaniowe zamawiają tematyczne, artystyczne graffiti na wybrane ściany. Malowidła mogą zdobić i niestety też szpecić. Dzieje się tak, gdy nie są wykonane za zgodą zarządcy i właścicieli budynków. Jeszcze gorzej, gdy obrazy na ścianach i napisy mają negatywny wydźwięk, prezentują niedopuszczalne, niekulturalne treści, przekleństwa i inne niechciane symbole. Graffiti może być złe lub dobre. Jeśli chcemy się pozbyć napisów i malunków i jednocześnie wykonać czyszczenie elewacji Łódź jest miastem, w którym często wykonuje się te dwa zabiegi jednocześnie. Po pierwsze, pozbywamy się niechcianych treści i malowideł, po drugie oczyszczeniu ulega nie tylko miejsce z napisem, lecz znacznie większy fragment ściany. Ostatnim krokiem jest impregnacja i zabezpieczenie specjalnymi substancjami, przed kolejnymi aktami wandalizmu na ścianach. Czas trwania i koszty czyszczenia łódzkich elewacji, zależą od powierzchni poddanej zabiegom, stopnia zabrudzenia, użytych materiałów, sprzętów (np. podnośnika koszowego do wyższych partii i pięter) oraz zaangażowanej ekipy.

Czyste elewacje powinny być standardem wielkich miast. Jednak rzeczywistość nie zawsze jest tak łaskawa. Za sprawą ulicznych wandali i samowolnych graficiarzy, elewacje często są zamalowywane i bez zgody właścicieli niszczone. Radą jest odnowienie, oczyszczenie i zabezpieczenie.