Dobry miód z solidnego ula

 

U większości z nas w kuchni nie może zabraknąć miodu. Ten słodki, złoty nektar ma szerokie zastosowanie i wiele wartości odżywczych. Służy do słodzenia napojów, do wypieków, ale znajduje również zastosowanie w kosmetyce. Osoby, które zajmują się hodowlą pszczół i pozyskiwaniem miodu przykładają dużą wagę do jego jakości, a nie można jej uzyskać bez odpowiedniego środowiska dla „producentów”.

Profesjonalny ul ze styroduru

solidne ule styroduroweJednym z podstawowych czynników jakie wpływają na hodowlę pszczół, a co za tym idzie za jakość samego miodu jest odpowiednio dobrany ul. Jeśli chodzi o sam wygląd i rozmiar zależy to od rozmiaru pasieki i rodzaju wytwarzanego miodu. Ważne jest aby nie przesadzić z rozmiarem, a samo wnętrze „zagospodarować” optymalnie do oczekiwanego rezultatu. Równie istotny jest materiał, z którego wykonany jest ul. Sama konstrukcja tego małego domku kojarzy się przeważnie z drewnem. Takie wykonanie poza potrzebą zabezpieczenia go przed czynnikami pogodowymi, wymaga również ocieplenia (tutaj najczęściej używany jest styropian, rzadziej słoma). Wszystko idzie do przodu i obecnie nie jest to jedyne rozwiązanie. Co więcej wielu hodowców odchodzi od tradycyjnych metod. Coraz bardziej popularne stają się ule ze styroduru. Materiał ten przez swoją strukturę zapewnia odpowiednią izolację, dzięki czemu niwelowany jest problem wilgoci, a jednocześnie ułatwia utrzymanie optymalnej temperatury przez cały rok. Solidne ule styrodurowe wykańczane są drewnem, co mimo lekkości zabezpiecza je przed działaniem silnych wiatrów.

Uzyskanie dobrego miodu to przede wszystkim dbałość o pszczoły, które go wytwarzają i środowisko, w którym cały proces zachodzi. Nie wystarczy mieć dobrej ręki do owadów, ale również trzeba się profesjonalnie zainteresować specyfiką budowy uli. Sam temat jest bardzo ciekawy, więc warto.