Działanie kolczykownicy do bydła

Czy znakowanie zwierząt jest procesem, który powinien być kojarzony tylko i wyłącznie z firmami przedstawiającymi na przykład ogromne rancza na terenie Teksasu? Absolutnie nie, ponieważ nawet teraz jest wiele powodów, dla których konkretne gatunki zwierząt należy precyzyjnie znakować. Takie działania mają wpływ między innymi na zdecydowane zmniejszenie ryzyka kradzieży. Kolczykownicę dla bydła wykorzystuje się też innych powodów.

Dlaczego warto kolczykować bydło?

kolczykownica dla bydła i trzody chlewnejPomimo naprawdę solidnej i praktycznej konstrukcji zakup takiej kolczykownicy wcale nie musi wiązać się z ogromnym wydatkiem, ponieważ w zależności od producenta inwestycja w coś takiego może być związana z wydatkiem około 200 zł. To dobra inwestycja. Tym bardziej że w zestawie można otrzymać pasującą igłę. Jest to przecież sprzęt, z którego pod warunkiem regularnej wymiany ważnych igieł można z powodzeniem korzystać przez bardzo długi czas. Kolczykownica dla bydła i trzody chlewnej może być potrzebna w naprawdę wielu gospodarstwach znajdujących się na terenie naszego kraju. Wielu rolników jest zobowiązanych ze względu na obowiązujące przepisy do znakowania swoich zwierząt właśnie poprzez wykorzystywanie kolczyków. Bez tak zwanej kolczykownicy założenie tych znaków byłoby praktycznie niemożliwe, ponieważ służy ona do wykonywania otworów w konkretnych częściach ciała zwierzęcia. Poza kolczykami z agencji można zakładać także kolczyki czyste. Przy większej liczbie osobników zdecydowanie ułatwiają one segregację.

Teoretycznie otwór konieczny do założenia kolczyka można wykonać też inną metodą, ale pod warunkiem właściwego wykorzystania kolczykownicy trwa to dosłownie kilka sekund. Dzięki kolczykownicom bydło można potem łatwo rozróżnić, nawet jeżeli ma identyczne umaszczenie. Są to oczywiście tylko wybrane przykłady zastosowań tego sprzętu.