Fazy procesu wtryskiwania tworzyw sztucznych

W wielu dzisiejszych przedsiębiorstwach produkcyjnych coraz większą popularnością cieszą się różnego rodzaju wtryskarki. Powodem tego jest łatwość oraz ekonomiczność tej technologii. Równie dużym atutem jest możliwość pełnego zautomatyzowania całego procesu. Dzięki używaniu własnych wtryskarek np do produkcji opakowań firma jest w stanie stać się niezależna i sama zaspokajać swoje potrzeby związane z pakowaniem gotowych produktów. 

Etapy wtrysku tworzyw sztucznych 

wtryskiwanie tworzyw sztucznychTechnologia wtrysku jest bardzo prosta należy jednak zapoznać się ze wszystkimi zaprogramowanymi funkcjami wtryskarki. Program zaimplementowany we wtryskarce jest ustawiony oraz przystosowany do produkcji konkretnego produktu.Każde tworzywo sztuczne wykorzystywane we wtryskarkach potrzebuje innej temperatury aby nabrać pełnej plastyczności oraz musi być wtłoczone do formy pod innym ciśnieniem zatem jak przebiega wtryskiwanie tworzyw sztucznych? Pierwszym etapem jest zamontowanie odpowiednich form, oraz zamkniecie ich z maksymalną możliwą szczelnością. Następnie obsługo-ustawiacz dosuwa dyszę wtryskarki w taki sposób aby miała kontakt z tuleją formy wtryskowej. Kolejnym etapem jest wtrysk gotowego tworzywa pod odpowiednim ciśnieniem, jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek braki wtryśniętej masy zostaną one uzupełnione. Tworzywo zostaje uplastycznione oraz utwardzone dzięki systemom chłodzenia. Zacisk formy zwalnia się matryca się otwiera a gotowa wypraska zostaje usunięta z formy. Niezależnie od rodzaju maszyny wtryskowej. Gotowe roztopione tworzywo jest pobierane ze specjalnego zasobnika w którym poddawane jest obróbce cieplnej. 

Podczas wykorzystanie technologi wtrysku zadaniem człowieka jest uruchomienie odpowiedniego programu z pamięci wtryskarki oraz zamontowanie odpowiedniej formy wtryskowej. Proces w trysku staje się w Polsce coraz bardziej popularny ponieważ znacząco upraszcza on produkcję materiałów z tworzyw sztucznych np opakowań. W dzisiejszych czasach każdy plastikowy przedmiot wyprodukowany jest przy użyciu technologii wtrysku