Filtr do ciągnika – ważny element

Nowoczesne ciągniki wykorzystywane teraz w gospodarstwach rolnych na terenie całego naszego kraju muszą być dobrze zbudowane, ponieważ intensywność ich eksploatacji robi czasami wrażenie. W związku z tym wszystkie układy oraz elementy muszą tam funkcjonować bez najmniejszych zastrzeżeń. Filtrów do ciągników także to dotyczy, ponieważ od nich dużo zależy.

Czy filtr do ciągnika rolniczego to inwestycja?

filtry do ciągników rolniczychPraktycznie każdy filtr bez względu na swoją budowę ma bardzo podobne zadanie, ponieważ został on stworzony przez producenta po to, żeby skutecznie oczyszczał konkretne substancje. Pod tym względem filtry mogą się różnić, ponieważ niektóre egzemplarze są przystosowane do oczyszczania powietrza. Przecież nawet ono stanowi często ważny składnik mieszanki spalony w silniku. Zupełnie inne modele filtrów wykorzystywane są natomiast przede wszystkim wtedy, gdy trzeba oczyszczać oleje. Na skutek w normalnej eksploatacji ciągnika mogą się w nich przecież pojawić różne zanieczyszczenia i zadanie filtra polega przede wszystkim na ich wyłapaniu po to, aby olej nie zmienił swoich właściwości. Jest on przecież wykorzystywany do chłodzenia oraz zmniejszania tarcia pomiędzy poszczególnymi częściami. To właśnie filtry do ciągników rolniczych sprawiają, że silniki oraz inne układy funkcjonują prawidłowo przez długi czas. Ważnym parametrem jest lepkość filtrowanego oleju.

Dodatkowo pod warunkiem zainwestowania w filtry dobrej jakości samego oleju również przez bardzo długi czas nie trzeba wymieniać. To pozwala łatwo uniknąć różnych zbędnych przestojów w trakcie pracy. Proces filtracji oleju w ciągniku rolniczym zachodzi tak, że jego objętość nie ulega praktycznie żadnej zmianie. Na skuteczność filtra wpływ ma także jego właściwe położenie w konkretnej maszynie.