Firma budowlana w Niemczech

Decyzja o założeniu własnej firmy zawsze wymaga ogromnego zastanowienia. Trzeba wziąć pod uwagę możliwości zbytu towarów i usług oraz wybiegać z analizą sprzedaży w przyszłość. Jeżeli mamy zamiar otworzyć firmę poza granicami Polski to decyzja staje się jeszcze trudniejsza. Dużym ułatwieniem przy zakładaniu firmy w Niemczech jest geograficzna i kulturowa bliskość oraz nasza przynależność do struktur unijnych. Szczególne znaczenie ma zapis o swobodnym przepływie osób i usług w ramach Unii, który umożliwia założenie firmy na zasadach uproszczonych.

Sposób na firmę w Niemczech

jak otworzyć firmę budowlaną w niemczechUproszczone zasady zakładania działalności w Niemczech oznaczają, że nasi rodacy mogą otworzyć firmę wg. tych samych zasad jak obywatele tego kraju. Wielu pracowników budowlanych z Polski ma za sobą krótszą lub dłuższą przygodę z pracą na budowach w Niemczech. Wśród nich pojawiła się znaczna liczba, która po rozpoznaniu niemieckiego rynku wykazała się dużą determinacją i założyła lub chce otworzyć własną firmę budowlaną. Aby odpowiedzieć na pytanie jak otworzyć firmę budowlaną w Niemczech trzeba wymienić kilka podstawowych kroków prowadzących do jej powstania. Przede wszystkim przyszły właściciel firmy musi znaleźć lokal na siedzibę swojej firmy. Musi w niej zgromadzić narzędzia odpowiadające profilowi działalności budowlanej. Przy najbliższej kontroli będzie to sprawdzane! Będąc w posiadaniu właściwego lokalu możemy się udać do urzędu zwanego Gewerbeamt gdzie złożymy wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Samo złożenie wniosku nie zajmuje dużo czasu i jest czynnością prostą. Gewerbeamt podobnie jak to dzieje się w polskim urzędzie przekazuje informacje o nowym podmiocie do urzędu skarbowego oraz do Izby Gospodarczej. Z niemieckiej skarbówki otrzymamy niebawem formularz do wypełnienia, a dane o przyszłych obrotach zadecydują o naszym statusie jako podatnika. Urząd skarbowy może z jakichś przyczyn odmówić rejestracji firmy.

Musimy również zwrócić uwagę czy profil naszych usług nie zmusi nas do przystąpienia i opłacania składek w Izbie Gospodarczej. Lista zawodów jest dostępna na stronach internetowych. Bardzo istotną i nieodzowną kwestią jest wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego w jednej z wielu dostępnych w Niemczech instytucji. Jeżeli mamy wątpliwości czy jesteśmy w stanie sami założyć działalność można skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm. Przed założeniem firmy warto wziąć udział w organizowanych, bezpłatnych szkoleniach.