Historia zawodu konsjerża

 

Zapewne nie jeden raz zastanawialiśmy się nad niektórymi profesjami, które wydają się całkiem przydatne, jednak ciągle mało popularne, a w szczególności w Polsce. Jednym z takich zawodów jest konsjerż, który znany jest od wieków, jednak na przestrzeni tego czasu zadania jakimi się trudni uległy znacznym zmianom.

Konsjerż kiedyś i dziś

usługi conciergePrzede wszystkim należy wyjaśnić, iż osoba na tym stanowisku w średniowieczu nie miała zbyt dużo zadań. Usługi concierge dotyczyły wtedy jedynie dbania o oświetlenie komnat i korytarzy zamku. Wydawałoby się to banalne, jednak nie było. Osoba ta musiała zadbać, aby oświetlenie było regularne, aby mieszkańcy mogli spokojnie oddawać się swoim zajęciom. Przez to konsjerż musiał wiedzieć gdzie i kiedy odbywają się różne wydarzenia. Nieco czasu później zawód ten się nieco rozszerzył i zaczął przypominać nieco profesję osoby na stanowisku portiera. Dlatego przyjmował on gości, dbał o szczegóły spotkań domowych, a także biznesowych, ale również umawiał wyjścia rodzinne. W obecnych czasach jest to pojęcie bardzo szerokie, gdyż czynności, które może wykonywać osoba trudniąca się tym fachem są bardzo szerokie. Rozpoczynają się na błahych wyjściach na zakupy bądź z psem, a przechodzą przez nieco konkretniejsze zadania jak umawianie bankietów i spotkań. Zdarza się, iż polecenia są niezmiernie ciężkie do wykonania, gdyż mogą dotyczyć nagłych sytuacji i wyjazdów na ostatni moment.

Zawód konsjerża wydawałoby się błahy, jednak taki nie jest. Niektóre zadania da się wykonać szybko i nie wymagają dużych nakładów pracy ani sił, jednak są takie, w których liczy się wytrzymałość na stres oraz perfekcyjna organizacja. Warto wspomnieć, iż taka osoba odciąża znacznie rodzinę, która ma ją okazję wynajmować u siebie.