Inwentaryzacja budowlana a korzyści z niej płynące

Dynamiczny rozwój rynku nieruchomości wymaga od osób z nim związanych lub zainteresowanych inwestycją sporządzania różnego rodzaju dokumentacji z tym związanych, takich jak ekspertyzy, opinie techniczne czy projekty zagospodarowania. Jedną z coraz częściej wykonywanych dokumentacji są inwentaryzacje budowlane. Wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy jak istotna może się ona okazać.

Co nam daje wykonanie inwentaryzacji budowlanej?

inwentaryzacje budowlane w Mińsku MazowieckimKażde przedsięwzięcie związane z nieruchomością powinno być poprzedzone wykonaniem inwentaryzacji budowlanej (inaczej zwanej architektoniczną). Przebudowa, rozbudowa, nadbudowa, remont, rozbiórka, zmiana sposobu użytkowania – każdy z tych projektów bez uprzedniej inwentaryzacji może okazać się fiaskiem. Przedstawia ona bowiem faktyczny wygląd i rozmiary budynku, które w początkowych projektach mogą być przekłamane. W dziedzinach takich jak budownictwo każdy centymetr ma znaczenie. Ponadto inwentaryzacja budowlana jest przydatna przy okazji umowy kupna-sprzedaży. Jak wiadomo cena w takich transakcjach zależy od powierzchni użytkowej. Dlatego w interesie szczególnie osoby kupującej jest sprawdzenie czy nie została ona zawyżona. Innym tego typu wykorzystaniem dokumentacji wykonanej w wyniku inwentaryzacji jest ustanowienie samodzielności lokali, przydatne przy wszelkiego rodzaju wynajmowaniu czy przeznaczeniu na konkretny użytek. Obecnie na rynku można spotkać wiele firm, które wykonują na zlecenie inwentaryzacje budowlane w Mińsku Mazowieckim na przykład.

Posiadanie nieruchomości wymaga od właściciela spełnienia wielu wymogów określonych przez różnego rodzaju urzędy, przede wszystkim Nadzór Budowlany czy Wydziały  Architektury i budownictwa. Warto zatem zorientować się jakie konkretnie dokumenty są potrzebne do danej nieruchomości, a to może ułatwić rzetelnie wykonana inwentaryzacja architektoniczna.