Jak dbać o most napędowy w samochodzie

Samochody stają się coraz szybsze, więc wraz ze wzrostem momentów obrotowych jednostek napędowych. Rośnie coraz większa presja na niezawodność samochodów. W takim wypadku wzrasta również znaczenie wszelkiej maści olejów stosowanych w przekładniach głównych osi napędowych. To od dobory właściwego oleju zależy niezawodność mostu napędowego w ramach codziennego normalnego eksploatowania pojazdu.

Jaki olej do mostu napędowego?

olej do mostów napędowychNa dzisiejszym rynku możemy spotkać masę produktów różnych producentów. Jaki olej do mostów napędowych powinniśmy wybrać jest dokładnie napisane w instrukcji obsługi pojazdu. Są tam zawarte wszystkie dane wraz z niezbędnymi parametrami idealnego oleju. Wielu mechanika zaleca stosować produkty markowe, które produkowane są przez sprawdzonych producentów. Przy zakupie warto rozważyć zakup olejów syntetycznych, które mają dużą przewagę nad substancjami konwencjonalnymi. Syntetyki zapewniają większą ochronę. Zastosowanie oleju o odpowiedniej lepkości znacząco poprawi jakoś pracy mostu napędowego co przełoży się na komfort jazdy. Terminowa wymiana oleju napędowego powinna występować w każdym pojeździe z napędem na tylą oś bądź na cztery koła. Ta czynność serwisowa zapewnia właściwe eksploatowanie zespołu. W takim elemencie jak most napędowy olej zużywa się stosunkowo szybko, po przez gromadzenie się w nim opiłków metalu które są ścierane podczas pracy łożysk. Taki olej traci swoje właściwości smarujące. Nie wymieniany olej może prowadzić do wytwarzania luzów w układzie.

Podsumowując wymiana oleju w moście napędowym jest rzeczą niezbędną jeśli posiadamy samochód z napędem na tylną oś lub w przypadku napędu na cztery koła. Zaprzestanie wymian oleju lub wymiana go na nieodpowiedni może spowodować awarie układu napędowego. W przypadku gdy nie wiemy jaki olej powinien znajdować się w moście naszego samochodu należy skonsultować się z serwisem samochodowym.