Jak przechowywać słomę?

 

Zaraz po żniwach rolnik powinien zadbać o porządki na polu oraz przygotowanie ziemi do kolejnego sezonu. Produktem ubocznym uprawy zboża jest słoma, którą można wykorzystać na różne cele. Osoby, które hodują zwierzęta mogą ją wykorzystać jako ściółkę, która sprawdza się w tym zastosowaniu doskonale. Oprócz tego większe gospodarstwa rolne coraz chętniej inwestują również w nowoczesne kotły.

Charakterystyka agrowłókniny do składowania bel

agrowłóknina do słomySą one opalane różnymi bio-produktami. W takim przypadku możliwe jest ogrzanie zarówno domu jak i również suszarni czy innych pomieszczeń gospodarczych. Niemniej jednak żeby to było możliwe to słomę należy odpowiednio składować. W przypadku, gdy jest ona pozostawiona na zewnątrz świetnie sprawdzi się agrowłóknina do słomy, która chroni materiał przed opadami czy oddziaływaniem promieni UV. Taka okrywa jest przepuszczalna dla powietrza oraz mniej wrażliwa na wiatr niż tradycyjne plandeki. Przylega ona bowiem do bel co sprawia, że nie rwie się i nie pruje. Pod agrowłókniną w zależności od jej wymiarów można składować kilkadziesiąt bel słomy. Warto wspomnieć, że w celu długotrwałego przechowywania należy odpowiednio zamocować materiał. W tym celu stosuje się specjalne szpile do bel. Możliwe jest również mocowanie do podłoża lub do obciążonych sznurków.

Użyteczność takiego rozwiązania wynosi przeważnie około siedmiu lat co jest świetnym wynikiem. Jak widać na rynku dostępnych jest wiele różnych sposobów, które pozwalają zachować na dłużej właściwości określonych materiałów. W przypadku rolnika bardzo ważnym zagadnieniem jest utrzymanie właściwej wilgotności bel oraz zapobieganie pleśnieniu. Tylko taki materiał może być bowiem następnie wykorzystany na ściółkę do hodowli zwierząt czy jako opał do specjalnych kotłów.