Jak wybierać dobre krzesła?

 

Szczegóły były dla mnie zawsze najważniejsze, właściwie można powiedzieć, że bardziej pasowałbym do pracy jako detektyw, który skupia się na szczegółach, niż mojego zawodu czyli – projektanta mebli. Choć i w tym zawodzie detale odgrywają ważną rolę, szczególnie gdy chodzi o meble służące do wygodnej i długiej pracy, jak np. fotele lub krzesła.

Jak zaprojektować doskonały fotel?

krzesła specjalistyczneMoja przygoda z projektowaniem mebli, rozpoczęła się zaraz po studiach, kiedy jako młody inżynier próbowałem znaleźć pracę w swoim zawodzie. Trafiłem wówczas do studia mebli specjalistycznych, gdzie moim głównym zadaniem była kontrola projektów, związanych z mechanizmami przeznaczonymi do produkcji. Z czasem, zajmowałem się również ich projektowaniem. Była to bardzo przyjemna praca, która w pewnym momencie, przerodziła się w projektowanie mebli. Głównie były to krzesła specjalistyczne, które musiały spełniać bardzo wysokie standardy jakościowe. Jest tyle czynników, które mogą wpłynąć na to, że krzesło okaże się wygodne, że trudno jest wszystko to opisać. Ale jak wspomniałem wcześniej, tajemnica wygodnego krzesła, które może służyć w pracy wielu specjalistów, tkwi w szczegółach. Jednym z podstawowych detali charakteryzujących takie siedzenia jest właśnie mechanizm regulacyjny, a szczególnie jego komponenty, oraz materiał z jakiego został wykonany. Mam na myśli oczywiście odpowiednio trwałe tryby, łożyska, oraz amortyzatory, które zapewnią bezgłośną i częstą pracę. To co wyróżnia takie krzesła i fotele specjalistyczne to nie tylko wygląd, ale możliwość szybkiego dostosowania do każdych warunków i predyspozycji użytkownika. Jak więc kupować takie krzesła i meble? Podstawowa rzecz to gwarancja, jaką udziela producent (im dłuższa tym lepiej), oraz odpowiednio przeprowadzony test!

Gdy siadamy na dobrze wykonane krzesło, to nawet bez wcześniejszej regulacji – powinno być dla nas wygodne i niemal automatycznie dostosować się do naszego ciała. Późniejsza regulacja jest tylko końcowym ustawieniem, naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli ten warunek zostanie spełniony, prawdopodobnie mamy do czynienie z wysokiej jakości produktem.