Jak wytworzyć ciepło?

Rosnące zanieczyszczenie środowiska naturalnego sprawia, że konieczne jest podejmowanie działań mających na celu ograniczenie emisji szkodliwych gazów. To może zostać osiągnięte jedynie poprzez zmianę sposobów wytwarzania energii na bardziej ekologiczne. Na rynku dostępne są już technologie, które to umożliwiają. Niemniej jednak ich zakup oraz wdrożenie wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym.

Jak uzyskać dotację na OZE?

dotacje na pompy ciepłaNa szczęście coraz częściej zarówno osoby prywatne jak i również inwestorzy instytucjonalni mogą skorzystać z programów wsparcia. Bardzo dużą popularnością cieszą się w szczególności dotacje na pompy ciepła, które są coraz chętniej instalowane. Przy pomocy tych urządzeń możliwe jest pozyskanie energii cieplnej, która następnie jest wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń czy przygotowania wody użytkowej. W celu uzyskania dotacji ze środków krajowych czy międzynarodowych zainteresowana osoba powinna zapoznać się z regulaminem programu. Kolejnym krokiem jest złożenie odpowiedniego wniosku wraz z załącznikami oraz oczekiwanie na jego rozpatrzenie. Dotacja jest bezzwrotna co oznacza, że jej przyznanie pozwala znacznie skrócić czas zwrotu z inwestycji. Ten z reguły wynosi kilka lat co jest bardzo atrakcyjne biorąc pod uwagę czas działania urządzenia deklarowany przez producenta.

Warto również wspomnieć, że pompy mogą pracować w tak zwanych układach hybrydowych. Oznacza to, że oprócz nich funkcjonują także inne źródła wytwórcze. Najczęściej są to panele fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe pozwalające generować elektryczność. Ta jest z kolei zużywana do zasilania sprężarki jednostki grzewczej co sprawia, że cały układ jest jeszcze bardziej ekologiczny i wydajny. Na rynku takie rozwiązania są powszechnie stosowane i spotykane.