Jaki laryngoskop wybrać?

Często zdarza nam się bagatelizować ból gardła, jednak gdy utrzymuje się on przez dłuższy czas, towarzyszą mu problemy z oddychaniem lub czujemy, że mamy jakieś ciało obce w przełyku, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Tylko on może postawić właściwą diagnozę.

Główne rodzaje laryngoskopów

laryngoskopy jednorazoweW procesie diagnostycznym, najważniejsze jest przeprowadzenie odpowiednich badań, które wykażą, jaka jest przyczyna naszych dolegliwości. Przy problemach występujących w obrębie przełyku i krtani, zazwyczaj przeprowadza się laryngoskopię. Do przeprowadzenia laryngoskopii wykorzystuje się laryngoskopy jednorazowe lub wielorazowe. Główna różnica między nimi jest taka, że urządzenia jednorazowe mają wymienne łyżki, a wielorazowe są poddawane procesowi sterylizacji w autoklawie. Laryngoskopy mogą różnić się także ze względu na metodę wykonywania badania. Laryngoskopy bezpośrednie służą do oglądania krtani bezpośrednio, natomiast pośrednie są wyposażone w wideorejestratory, które przekazują obraz na monitor. Laryngoskop może być wyposażony w tradycyjną żarówkę do oświetlania krtani, jednak coraz większą popularnością cieszą się urządzenia światłowodowe, wyposażone w diody LED. Największą zaletą diod LED jest duża ilość lumenów, odpowiadających za siłę światła. Jaśniejsze światło zwiększa powierzchnię widoczności, dzięki czemu przeprowadzenie badania jest o wiele łatwiejsze. Niektóre modele laryngoskopów są wyposażone w lusterka, które dodatkowo zwiększają powierzchnię widoczności.

Część producentów posiada w ofercie laryngoskopy wyposażone w światła ksenonowe, są one najmniej popularne. Laryngoskopy wielorazowe są wykonane ze stali nierdzewnej, która nie ulega uszkodzeniu w procesie sterylizacji. Laryngoskop może zostać poddany sterylizacji 4 tysiące razy.