Jakie gaśnice oferuje rynek?

Rynek oferuje coraz to nowsze rozwiązania przeciwpożarowe, które pozwalają na skuteczną ochronę zdrowia i przestrzeni, w której pojawia się ogień. Ważne też, by odpowiednio przeciwdziałać, a coraz powszechniejsze stają się środki gaśnicze. Jakie typy gaśnic wyróżniamy?

O różnych typach gaśnic i ich zastosowaniach

gaśnice łódzkiePierwsza gaśnica pojawiła się w 1734 roku, za sprawą odkrycia niemieckiego medyka, Fuchesa. Jej użycie polegało na wrzucanie do ognia pojemników ze słoną wodą. Kolejny pomysł, który stał się przełomowy w zwalczaniu pożarów, należał do Manby’ego, a opierał się na wykorzystaniu sprzężonego powietrza i wodnego roztworu węglanu. Współczesne gaśnice funkcjonują od XX wieku. Ich oferta co jakiś czas się poszerza, pozwalając na coraz skuteczniejsze zwalczanie pożarów. Czym się przede wszystkim różnią? Każdy rodzaj niekontrolowanego ognia może różnić się źródłem powstania. Od jakości i ilości paliwa zależeć może, jak szybko będziemy mogli wyeliminować zagrożenie. Zarówno gaśnice łódzkie, opolskie, jak i warszawskie muszą spełniać swoje przeznaczenie, które polski system prawny podzielił na kilka typów. Pierwszy z nich zawiera środki gaśnicze, przeznaczone do wodnego schładzania palących się materiałów. Popularnym środkiem są gaśnice proszkowe, posiadające w swoim składzie różnorodne mieszanki fosforanów. Istnieją też specjalne, czyste środki gaśnicze, które znakomicie sprawdzają się w gaszeniu pożarów w gastronomii, bo nie pozostawiają po sobie trudnych do domycia śladów.

W przypadku awarii urządzeń elektrycznych, poleca się używanie gaśnic z dwutlenkiem węgla. Nie powodują one zwarcia, ale mogą prowadzić do szoku termicznego, który wpływa na działanie niektórych sprzętów. Rynek oferuje duży wybór gaśnic i warto zainteresować się tymi, które doskonale nadadzą się do gaszenia ognia, jeśli ten pojawi się w naszej przestrzeni.