Kilka faktów o kodach odpadów

 

Zaczynając swój biznes należy zastanowić się, czy nie będziemy wytwarzać odpadów. Jeśli okaże się, że będziemy, należy poszukać odpowiednich kodów. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Środowiska odpady podzielone są na kilka kategorii. Od typów zależy to, w jaki sposób musimy je zutylizować. Gdzie szukać odpowiednich kodów?

Odpady oraz lista kodów

kody odpadów - listaJak znaleźć odpowiednie kody? Jeśli chodzi o kody odpadów – lista jest ogólnodostępna na stronie Ministerstwa Środowiska. A w jaki sposób sprawdza się odpowiednie „księgowanie“ kodów? Każda kontrola sanepidu lub inspekcji pracy ma za zadanie między innymi sprawdzić, czy odpady są składowane i utylizowane prawidłowo. Dla początkowego przedsiębiorcy wydaje się to być skomplikowane, ale tak nie jest. Wystarczy wynająć kogoś, kto zrobi to za nas. Firmy, które zajmują się tym biorą całą odpowiedzialność za odpowiednie zajmowanie się odpadami. Jaki jest główny podział śmieci? Są dwa typy: niebezpieczne oraz inne niż niebezpieczne. Tak naprawdę zajmując się odpowiednio odpadami każdy rodzaj jest bezpieczny. Poza tym innym typem są śmieci powstałe przy działalności medycznej oraz weterynaryjnej. Niezależnie od rodzaju i kategorii warto wiedzieć, że kod jest sześciocyfrowy oraz zapisuje się go w postaci indeksu górnego. Ustawa, która reguluje to wszystko powstała w 2001 roku, a dokładniej mówiąc – 27 kwietnia. Niedługo później dopisano rozporządzenie ministra.

Tak naprawdę zaksięgowanie wszystkich odpadów jest łatwe, jednak na pierwszy rzut oka sprawia inne wrażenie. Już przed rozpoczęciem działalności zachęcam do odwiedzenia rządowej witryny internetowej. Przedsiębiorca od razu wie z czym będzie miał styczność. Można również zadzwonić do sanepidu, gdzie wykwalifikowany pracownik samodzielnie nam to wytłumaczy.