Lakier samochodowy 199 to wzorcowy kolor?

Klasyczne kolory lakieru są czymś, co doskonale zapada w pamięć. Z pewnością każdy z nas przechadzając się po miejskim chodniku, zauważa dużą liczbę samochodów, których karoseria pokryta jest monochromatycznymi odcieniami szarości. Nie ma co ukrywać, każdy z nas widział w swoim życiu srebrnego Volkswagena Golfa, bądź Toyotę Celicę. 

Toyota – lakiery samochodowe 199

lakier samochodowy 199Supra – obecnie nikomu nie trzeba przedstawiać tego kultowego auta. Japoński producent wykorzystywał lakier samochodowy 199 w przypadku wielu modeli aut. Wiele egzemplarzy z roku 1993 oryginalnie było pokrywanych takim kodem lakieru.  Bazując na analizie opublikowanej w 2020 roku przez BASF, zauważalna jest zmiana tendencji związanej z kolorem nowo kupowanego auta. Po światowych drogach porusza się coraz więcej aut, których lakier samochodowy odbiega od utartego schematu. Z linii produkcyjnych wyjeżdża coraz więcej pojazdów w kolorach chromatycznych, jest to m.in. fiolet, czerwień, żółć, pomarańcz, zieleń. Zauważalna jest zmiana nastawienia społeczeństwa do barw, jednak większość z obecnie poruszających się aut starszej daty pokrytych jest klasycznymi barwami – bielą, czernią oraz srebrem. Ostatnia z nich była i nadal jest oferowana przez koncern Toyoty, charakteryzuje się ona mocnym połyskiem za sprawą metalicznego wykończenia. Pomimo tego, że jest to bardzo popularny kolor lakieru, samochód nią pokryty nadal przyciąga uwagę przechodniów – w szczególności w pełnym słońcu. 

Nuda to niekoniecznie synonim klasyki, można to porównać do mody, która utrzymuje się od długiego czasu. Srebrny metalik od lat zdobi wiele samochodów poruszających się na co dzień po ulicach, zarówno polskich, jak i amerykańskich. Lakier o tym kodzie pozwala w świetny sposób podkreślić linię samochodu oraz prowokować do powstawania ciekawych odbić świetlnych.