Leasing

Osoby posiadające własną firmę często zastanawiają się nad zakupem samochodu, który znacznie ułatwi im pracę. Jakkolwiek, jednorazowy wydatek rzędu kilkudziesięciu, czy nawet kilkuset tysięcy złotych, często przekracza możliwości finansowe przedsiębiorcy, szczególnie, gdy jego firma dopiero rozwija się. Świetnym na to rozwiązaniem jest leasing.

Leasing, to pożyczka finansowa, która jest jedną z najpopularniejszych sposobów finansowania działalności gospodarczej. Zasady leasingu są określone w przepisach Kodeksu Cywilnego w artykule 709, a najprościej rzecz ujmując, to umowny stosunek cywilnoprawny, gdzie jedna ze stron umowy (leasingodawca) przekazuje drugiej stronie (leasingobiorcy) prawo do używania określonej rzeczy (bez konieczności zakupu) przez pewien okres. W zamian za to, leasingobiorca zobowiązany jest do płacenia ustalonych w umowie rat.

Decydując się na leasing, należy przede wszystkim wybrać firmę rzetelną i godną zaufania, która zapewni nam warunki najkorzystniejsze dla nas. Osoby, które nie są przekonane leasingiem, mogę zapewnić, że tego rodzaju pożyczka jest zdecydowanie bardziej atrakcyjna, aniżeli standardowy zakup kredytowy. Oto kilka podstawowych powodów:

  • brak wymaganego zabezpieczenia finansowego

  • częste otrzymywanie ubezpieczenia na samochód przy zawieranej umowie leasingowej

  • krótki okres oczekiwania na decyzję

  • częsty brak wymaganego wkładu własnego

Jakkolwiek, zdecydowanie największą zaletą zakupu samochodu w formie leasingu jest duże niższe oprocentowanie w porównaniu z tradycyjnym kredytem gotówkowym. Ponadto, leasing można brać zarówno na samochody osobowe, jak i ciężarowe i dostawcze, więc osoby posiadające firmę mają naprawdę szeroki wybór.

Nie należy jednak zapominać, że jak wszystko, leasing też ma wady. Należy do nich przede wszystkim fakt, iż rozwiązania umowy może dokonać jedynie leasingodawca, a w przypadku zerwania jej przez leasingobiorcę, narażony jest on na duże kary finansowe.