Metody uzdatniania wody pitnej i technologicznej

Nie każdy kraj na świecie może cieszyć się czystą, zdrową wodą. Na szczęście nasz poprzez liczne zabiegi oczyszczania, posiada uzdatnioną wodę, która jak najbardziej nadaje się do picia. W Polsce wyróżnia się trzy sposoby na usuwanie z wody pitnej niepożądanych związków i szkodliwych drobnoustrojów. Są to metody: biologiczne, fizyczne oraz chemiczne.

Działanie popularnych sterylizatorów do wody

sterylizatory do wodyNajbardziej bezpieczne i najzdrowsze dla człowieka jest przetwarzanie fizyczne wody. Należą do niego głównie popularne gotowanie, pasteryzacja, a także promieniowanie UV. To ostatnie jest doskonałą alternatywą dla stosowanych na szeroką skalę środków chemicznych. Dzięki tej metodzie woda nie musi być także gotowana tracąc w ten sposób wiele cennych mikroelementów. Nowoczesne sterylizatory do wody, wyposażone w lampę UV mogą być montowane zarówno w przemyśle produkcyjnym, szpitalach, jak też i do użytku domowego. Technologia działania urządzenie jest dość prosta. Polega ona na uszkadzaniu cząsteczek DNA szkodliwych mikroorganizmów tj. wirusy, bakterie, grzyby przez wiązki promieniowania ultrafioletowego, co w konsekwencji doprowadza do ich całkowitego zaniku. Dzięki sterylizatorom UV w szybki i energooszczędny sposób, bez użycia środków chemicznych możemy oczyścić wodę używaną w naszym domu. Urządzenie nie wymaga szczególnych warunków do montażu. Nie powinno być jednak instalowane w pomieszczeniu gdzie panują minusowe temperatury lub ciepłota przekracza 40°C.

Urządzenia zazwyczaj montowane są pod zlewem lub w piwnicy przy źródle wody. Jak większość urządzeń charakteryzujących się stałą pracą, także i sterylizatory do uzdatniania wody wymagają cyklicznej konserwacji. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o czasowej wymianie lampy bakteriobójczej.