Modrzew – odpowiednie drewno na tarasy

Marzenia o pięknym tarasie powinny uwzględniać nie tylko jego atrakcyjny wygląd tuż po skończeniu prac budowlanych i wstawieniu tarasowych mebli, ale też w kolejnych latach. Wybierając materiał trzeba zdecydować się na taki, który w dobrym stanie przetrwa wiele lat i będzie nam dobrze służyć o każdej porze roku.

Tarasy z modrzewia syberyjskiego

modrzew syberyjski warszawaDrewno to bardzo wdzięczny materiał budowlany, a ze względu na swoje właściwości jest chętnie wybierany także na tarasy. Jednak drewno drewnu nie jest równe, a to kładzione na taras musi być szczególnie odporne nie tylko na warunki atmosferyczne, ale także ścieranie. Nie może zbyt mocno się nagrzewać czy wychładzać, konieczne jest też takie dobranie materiału, aby nie ślizgać się na nim po deszczu czy w czasie mrozu. Takie wymagania spełnia między innymi modrzew syberyjski. Jest to gatunek rosnący w zimnym, nieprzyjaznym klimacie, co wpływa na jego stosunkowo dużą twardość, powolny wzrost (a więc gęste usłojenie) i wysoką odporność na warunki atmosferyczne, w tym dużą wilgotność, mróz czy upały. Modrzew syberyjski warszawa nie powinien być mylony z modrzewiem europejskim, który nie jest aż tak odporny na czynniki zewnętrzne. Jedną z przesłanek przemawiających za odmianą syberyjską, która udowadnia, że to doskonały materiał budowlany, jest fakt, iż właśnie z modrzewia syberyjskiego powstało przed setkami lat wiele szlacheckich dworków w Rosji i stoją one do dziś, ciesząc oko zwiedzających.

Oczywiście, modrzew jak i inne gatunki należy odpowiednio konserwować, ale nawet pomimo tego stopniowo, wraz z upływem czasu, będzie on zmieniać swój wygląd. W tym konkretnym przypadku zmiana będzie następować z barwy brązowej na srebrzystą, patynową, która jednak tylko dodaje uroku naszemu tarasowi.