O domach modułowych słów kilka

Marzenie o posiadaniu domu dotyczy niemal każdego młodego człowieka. Przez wiele lat, kiedy ceny gruntów i materiałów poszybowały w górę było to realne marzenie tylko dla nielicznych. Wyczerpująca budowa trwała nieraz i kilka lat. Współczesne budownictwo jednak, przybliża te upragnione cztery kąty do przeciętnego Kowalskiego.

Dom modułowy – co to takiego?

domy modułoweOczywiście, jeżeli ktoś jest tradycjonalistą i nie wyobraża sobie innego domu niż z cegły, z piwnicą i poddaszem, jest to nadal ciężki cel do osiągnięcia. Takie budynki powstają już bardzo rzadko. Ludzie zmieniają priorytety, wiedzą, że dom nie musi kosztować fortuny i służyć czterem kolejnym pokoleniom. Współczesne budownictwo, na wzór amerykański, wprowadziło w Polsce domy modułowe. Są to z reguły niewielkich rozmiarów budynki, rozmieszczone na planie kwadratu lub prostokąta. Lekkie, najczęściej z materiałów drewnopochodnych, przez to mniej trwałe ale za to nieporównywalnie tańsze w zestawieniu z tradycyjnym budownictwem. Czas montażu samej surowej konstrukcji to zaledwie kilka godzin. Pozostaje jedynie kwestia podłączenia mediów no i w naszym klimacie (co nie dotyczy południa Ameryki) ocieplić. Na razie częściej stosuje się takie budynki jako obiekty działkowe – rekreacyjne. Jednak coraz więcej ludzi decyduje się w taki sposób osiągnąć marzenia o własnym domu. Nie można nie wspomnieć, że tego typu budynek ma ograniczenia jeśli chodzi o obciążenie podłóg i ścian, ale jeśli nie mamy w planach zakupu litych dębowych mebli do całego domu nie powinno to stwarzać specjalnej różnicy.

Jedynym mankamentem jaki pozostaje w tym temacie to zakup ziemi pod budowę. jeśli z tym się już uporamy to sądzę, że każdego człowieka byłoby stać na postawienie mniejszego lub większego domu modułowego.