Oczyszczalnia czy szambo?

Ścieki z naszego domu lub budynku firmowego możemy odprowadzać do specjalnego szamba, lub też do przydomowej oczyszczalni ścieków. Zazwyczaj podczas budowy szamba nie musimy uzyskiwać żadnych zezwoleń, ale w przypadku przydomowej oczyszczalni ścieków, już musimy uzyskać odpowiednie pozwolenie na budowę.

Gdzie możemy zbudować szambo?

szamba z krakowaBudowa szczelnego zbiornika, w którym będziemy przechowywać ścieki lub też w przydomowej oczyszczalni ścieków jest możliwa tylko na odpowiednim terenie. Bardzo duże znaczenie ma usytuowanie szamba oraz warunki gruntowo-wodne, które panują na naszej działce. Budowa szamba, które ma pojemność do 10 m  sześciennych wymaga tylko i wyłącznie zgłoszenia w starostwie. Nie musimy wtedy uzyskiwać żadnego pozwolenia na budowę i do pracy możemy przystąpić już w ciągu 21 dni od doręczenia zgłoszenia do Starostwa. Bardzo dużą popularność zdobywają betonowe szamba z Krakowa, które są jednokomorowe oraz dwukomorowe. Wybór odpowiedniej pojemności zbiornika na szambo zależy głównie od tego, ilu domowników zamieszkuje dany teren, a także ile wody zużywamy w naszym domu. Bardzo często przy 4-osobowej rodzinie wystarcza standardowy zbiornik na szambo, który ma pojemność 10 m sześciennych. Musimy wtedy jednak mieć świadomość tego, że będziemy co około 2 tygodnie wyzywać szambiarkę, aby opróżniała nasze szambo. Każdy zbiornik musi mieć wentylację wykonaną z rury, która sięga co najmniej pół metra powyżej terenu.

Jeżeli mamy pewność, że   w niedługim okresie zostanie wybudowana kanalizacja miejska, do której będziemy mogli się podłączyć, to warto wybrać jednokomorowe szambo. Natomiast w przypadku kiedy będziemy użytkować szambo przez wiele lat, to warto zdecydować się na zbiorniki dwukomorowe, a nawet trzykomorowe.