Odpowiednie kamery do monitoringu

Obecny wybór kamer do telewizji przemysłowej i monitoringu jest tak obszerny, iż nieraz potencjalny nabywca może mieć problem z doborem urządzenia do własnych potrzeb. Zwykle takie sytuacje kończą się zakupem najprostszych urządzeń, mających najbardziej podstawowe funkcje. Właściwy dobór urządzenia jest więc koniecznością.

Dobór właściwej kamery monitorowania

kamery cctvNajbardziej powszechnie używane i najczęściej spotykane są statyczne kamery pudełkowe. Używane są przede wszystkim do obserwacji konkretnego punktu na chronionym obiekcie i nie posiadają żadnych dodatkowych funkcji, choć nowsze modele wyposażone są fabrycznie w tryb nocny z lampą podczerwieni. Obrotowe kamery cctv często używane są w miejscach, gdzie nie ma możliwości zamontowania kilku kamer. Mogą być sterowane przez operatora, lub ustawione w tryb automatycznego obrotu, w zależności od potrzeby. Pozwalają one na obrót wokół własnej osi i monitorowanie większego obszaru niż statyczne kamery, takiego jak parking przy obiekcie. Posiadają również standardowo możliwość przybliżania obrazu i tryb nocny, identyczny jak w kamerach statycznych. Tubowe kamery to rozwiązanie często spotykane w dużych marketach i obiektach o rozległej powierzchni. Składają się one z kamery obrotowej, zamontowanej na wózku elektrycznym, poruszającym się po szynie w środku tuby z tworzywa sztucznego, zwykle mającej lustrzaną lub nieprzeźroczystą powierzchnię z zewnętrznej strony, by nie zdradzać położenia samej kamery osobom postronnym.

Są to bodaj najbardziej uniwersalne kamery, gdyż pozwalają na monitorowanie praktycznie całej powierzchni obiektu, a najlepsze modele posiadają również możliwość sterowania na boki, dzięki czemu możliwe jest dokładne rozmieszczenie szyn tak, by nie pozostawić żadnego ślepego punktu na planie monitorowania.