Oznaczenie CE na towarach z Chin

W przypadku osób zainteresowanych importem z Chin, jednym z częściej pojawiających się wątpliwości są te dotyczące certyfikatu CE jest możliwość sprawdzenia jego autentyczności. Należy pamiętać, że aby w sposób legalny sprowadzić produkt do Polski, należy posługiwać się w czasie odprawy deklaracją CE. Czym różni się deklaracja CE od certyfikatu? W jaki sposób można sprawdzić, czy rzeczywiście certyfikat CE jest oryginalnym dokumentem?

Import z Chin a oryginalny certyfikat CE

ce chinyWarto wiedzieć, że pod pojęciem certyfikatu CE kryje się poświadczenie danego laboratorium, że próbka wysłana do badania spełnia określone normy. Dlatego właśnie sam certyfikat jedynie informuje o tym, że produkt spełnił wymagania w czasie testów. Formatki certyfikatów mogą być zróżnicowane, jednak powinny zawierać podstawowe informacje, takie jak dane aplikującego, ewentualnie dane fabryki, nazwa handlowa, modele, odwołanie się do dyrektyw oraz informacje o numerze testów do certyfikatu. Powinien być on uzupełniony datą, pieczęcią oraz podpisem, a także informacją odnośnie tego, że dany produkt przeszedł testy i można na niego nanieść znak CE. Jeżeli interesuje nas oznaczenie ce chiny dotyczy taki certyfikat. Warto pamiętać o to, aby zawsze napisać w sprawie test reports, czyli testów z badań do certyfikatu CE, które są niezwykle ważnym elementem dokumentacji.

Sam certyfikat CE bez raportu z testów nie jest nic warty. Z tego względu na etapie sprawdzania dostawców warto zwracać uwagę na to, czy dostajemy także raporty z badań. W przypadku uczciwych dostawców nie ma problemów z ich udostępnieniem. Zdarzają się przypadki, kiedy dostawcy zgadzają się na udostępnienie raportów po wcześniejszym złożeniu zamówienia, jednak zdecydowanie nie warto godzić się na takie praktyki, ponieważ często świadczą o nieuczciwości.