Piec kominkowy – kominek z płaszczem wodnym

Nowoczesne rozwiązania pozwalają na to, aby kominek stał się częścią centralnego ogrzewania domu. Nad paleniskiem kominka umieszczone są specjalne rury zwane płaszczem wodnym. Ogień z kominka ogrzewa wodę przepływającą przez płaszcz wodny. Kominek działa więc jak tradycyjny kocioł opalany drewnem. Ogrzana woda jest kierowana dalej do instalacji centralnego ogrzewania i do grzejników w całym domu.

Korzyści z zamontowania kominka z płaszczem wodnym

piece kominkoweZaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że kominek może zostać umieszczony w pokoju. Zatem wygląda estetycznie, można spędzać przy nim czas, a jednocześnie ogrzewa cały dom. Kominek tak jak zwykle wymaga pewnych zabiegów. Przede wszystkim co kilka godzin, dosyć regularnie, należy dokładać do ognia. Co jakiś czas popiół z kominka musi być dokładnie usuwany, aby nie zakłócał pracy płaszcza wodnego.  Dzięki takiej instalacji ciepło wydzielane przez kominek jest w prosty sposób wykorzystywane. Ciepłota, która w tradycyjnym kominku uciekłaby przez komin na zewnątrz, w tym wypadku jest źródłem ciepła dla całego domu. Tradycyjny wkład kominkowy ogrzewa jedynie to pomieszczenie, w którym się znajduje. Największa zaleta jaką wykazują piece kominkowe to oczywiście oszczędność. Takie rozwiązanie znacznie obniża koszty ogrzewania. Kominek może być głównym lub uzupełniającym źródłem ciepła. Średnio podczas jednego sezonu grzewczego można zaoszczędzić około 30-40% kosztów ogrzewania domu innymi metodami.

Ciepła woda, ogrzana przez płaszcz wodny, jest również gotowa do wykorzystania. Kominek najczęściej jest podłączony do specjalnego zbiornika w którym zbierana jest nagrzana woda. Następnie można bezpośrednio z niej korzystać. Poza sezonem grzewczym wiele osób decyduje się na podłączenie kominka do paneli słonecznych. Wtedy to one zajmują się nagrzewaniem wody.