Pług to podstawowa maszyna w gospodarstwie

Pług jest urządzeniem dobrze znanym już od zarania dziejów. Od kiedy człowiek nauczył się siać, starał się usprawnić swoją pracę w polu i wykorzystać do tego jakieś urządzenie, które mogłoby mu pomóc w orce. Z czasem pługi nabrały całkiem przyzwoitego wyglądu i sprawności w ich użytkowaniu.

Różnorodność pługów używanych w rolnictwie

części do pługów

Pomimo tego, że sam pług jest urządzeniem w miarę prostym, może przecież w trakcie pracy ulec uszkodzeniu. A praca w polu jest w większości uzależniona od dobrej pogody. Żaden rolnik nie będzie orał w deszcz, ponieważ ani ciągnik, ani nawet koń nie pociągnie pługa w trakcie deszczu po oranej ziemi. Dlatego – pogoda jest bardzo ważna, aby odpowiednie prace rolne wykonać w odpowiednim czasie. W naszym klimacie wszystkie rośliny mają swój czas siewu, wzrostu i zbioru. Aby ten zbiór był odpowiedni i dał siejącemu jaki taki zysk, powinien być wykonany w odpowiednim czasie. Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednie części do pługów, aby móc wykonać tę pracę w czasie, kiedy jest na to najlepsza pora. Pługi nie mają wielu części, dlatego można mieć w gospodarstwie zarówno części do nich, jak i dodatkowe urządzenia, które można wykorzystać wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Takie części można zakupić w sklepach rolniczych, ale także można zamówić np u kowala. Kiedyś to właśnie oni zajmowali się wykuwaniem lemieszy w czasach pokoju, a mieczy w czasach konfliktów zbrojnych. W dzisiejszych czasach lemiesze do pługów wykonują przeznaczone do tego linie produkcyjne.

Jeśli posiadamy bardzo duże gospodarstwo rolne z przeznaczeniem na uprawy, warto mieć na swoim stanie tyle pługów i części do nich, aby można było je wykorzystać w warunkach polowych wtedy, gdy jakaś część naszego pługa ulegnie uszkodzeniu. Dobry pług na pewno usprawni pracę każdego gospodarza.