Płyty warstwowe nie tylko w przemyśle

Termoizolacja budynku odgrywa kluczową rolę w późniejszych kosztach jego utrzymania. Im lepsze materiały izolacyjne i staranniej wykonane prace, tym niższe koszty ogrzewania zimą i chłodzenia latem. Stąd też rosnące zainteresowanie płytami warstwowymi, które stanowią zarówno izolację termiczną jak i samą okładzinę budynku.

Zalety domu z płyt izolacyjnych pir

najlepsze płyty izolacyjne pirKoszty budowy zależą od wielu czynników, a jednym z nich jest także jej czas. Im dłużej trwają prace, tym więcej będą nas kosztowały. Czas budowy ma jeszcze większe znaczenie w przypadku obiektów przemysłowych. Im szybciej budynek zostanie oddany do użytku, tym szybciej zacznie przynosić zyski, a tym samym inwestycja zacznie się zwracać. Nic więc dziwnego, że zastosowanie płyt warstwowych w budownictwie przemysłowym jest tak popularne. Coraz częściej zdarza się także wykorzystanie tej technologii w budownictwie mieszkalnym. Choć domów wykonanych z płyt warstwowych jest wciąż niewiele, należy się spodziewać, że w najbliższych latach ich ilość zacznie sukcesywnie rosnąć. Dlaczego? Ponieważ takie budynki doskonale wpisują się w temat budynków energooszczędnych, są proste i szybkie w wykonaniu, a to jednocześnie zmniejsza koszty samej budowy, a także późniejszego użytkowania. Najlepsze płyty izolacyjne pir to świetny materiał na okładzinę z izolacją termiczną jednocześnie. Wewnątrz takiej blaszanej płyty znajduje się rdzeń z pianki poliuretanowej, która może poszczycić się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi (niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła). Okładzinę płyty, czyli blachę, można malować na dowolny kolor, nie jest więc trudno osiągnąć zamierzony efekt. Płyty same w sobie nie stanowią elementu konstrukcyjnego, którym jest natomiast stalowy stelaż umieszczony na płycie fundamentowej.

Prace budowlane z wykorzystaniem tej technologii postępują bardzo szybko. Po wylaniu fundamentu instaluje się stelaż, a następnie na miejsce budowy przywożone są płyty wraz ze wszystkimi potrzebnymi elementami montażowymi. Ich instalacja zajmuje kilkakrotnie mniej czasu, niż klasyczne murowanie ścian, dzięki czemu koszty budowy są znacznie niższe.