Popularność dywanów na schody

W wielu polskich domach charakterystycznym elementem są schody, zazwyczaj wykonane z drewna, które prowadzą do części sypialnej, znajdującej się zazwyczaj na pierwszym piętrze budynku. Dla osób, które na co dzień nie mieszkają w domach ze schodami szczegóły tych konstrukcji mogą na pierwszy rzut oka pozostać niewidoczne, ale właściciele domów wiedzą, że schody trzeba odpowiednio zabezpieczyć.

Rola dywaników na schody

dywany na schodyOsoby mieszkające na co dzień w mieszkaniach w bloku są przyzwyczajenie do klatek schodowych, dlatego mogą dziwić się, jeśli podczas odwiedzin u rodziny czy znajomych zauważą dywany na schody. Wbrew pozorom takie dywany nie pełnią funkcji czysto dekoracyjnej, ale przede wszystkim mają na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa domowników. Dywany zapobiegają głównie poślizgnięciom się, które mogą skończyć się poważnymi obrażeniami ciała. Pokrycie schodów materiałem zapewnia znacznie lepszą przyczepność, dzięki czemu nawet rozlany płyn nie spowoduje zwiększenia zagrożenia upadkiem i przykrymi konsekwencjami. Stosowanie dywanów na schody jest praktyką powszechną od wielu lat w większości krajów rozwiniętych, a w sklepach bez problemu możemy znaleźć mnóstwo rodzajów i wzorów dywanów dedykowanych specjalnie różnym rodzajom schodów i to zarówno tym umiejscowionym w domach, jak i tym w kamienicach czy domach zaadaptowanych na potrzeby prowadzania różnego rodzaju działalności gospodarczych.

Chociaż zastosowanie dywanu na schodach w domu, czy w kamienicy może wiązać się z dłuższym czasem potrzebnym na sprzątanie pomieszczeń niż schody bez żadnej okładziny, to nie zmienia to faktu, że dla większości z nas bezpieczeństwo jest jednak najważniejsze, dlatego dywany są, były i najprawdopodobniej nadal będą stosowane w większości polskich domów.