Pracownik fizyczny zajmuje się wykonywaniem prac wymagających większego lub mniejszego wysiłku fizycznego. Charakter zadań jest ściśle związany z profilem firmy. Na takim stanowisku nie jest wymagane wykształcenie, jedynie w przypadku bardziej specjalistycznych branż obowiązkowe jest posiadanie wykształcenia zawodowego.
Czym zajmuje się pracownik fizyczny?
Z pewnością to czym zajmuje się pracownik fizyczny jest uzależnione od branży. Najczęściej pracownicy fizyczni zajmują się wypakowywaniem towaru, pracą na produkcji, w magazynie, przy sprzątaniu, zbieraniu zamówień, ale także ochroną osób i mienia. Do pracowników fizycznych zaliczymy także brukarza, cieślę, drukarza, blacharza, cukiernika, dekarza, elektryka i fryzjera. Czy oznacza to jednak, że osoby pracujące w wymienionych zawodach są niewykształcone? Na pewno mają one inne przygotowanie niż pracownicy umysłowi. Zatem fryzjer musi mieć potwierdzony dyplom ukończenia szkoły zawodowej, a elektryk przygotowanie średnie techniczne. Inaczej sprawa przedstawia się jeśli chodzi o pracowników budowlanych – mamy bowiem kadrę wykwalifikowaną i niewykwalifikowaną. Pracownik fizyczny niewykwalifikowany jest bardzo często pomocny pracownikom fizycznym wykwalifikowanym czyli na przykład robotnicy, którzy tylko sprzątają lub dostarczają materiały budowlane. Niekoniecznie pracownik fizyczny to osoba bez kwalifikacji i doświadczenia. Coraz więcej pracodawców stawia na to, by zatrudniane osoby wcześniej już gdzieś pracowały i miały dobre referencje.
Pracownicy fizyczni najczęściej też pracują na zmianę i w trudnych warunkach, dlatego konieczna jest tutaj ogromna wytrzymałość fizyczna i odporność. Coraz częściej wymaga się od pracownika fizycznego, by miał prawo jazdy kategorii B oraz nie był osobą karaną.