Skrzynki gazowe a przepisy prawne

 

Wydawać by się mogło, że sposób i miejsce zamontowania, a także materiał z jakiego została wykonana skrzynka gazowa uzależnione są tylko i wyłącznie od decyzji właściciela posesji. Jest to jednak błędne myślenie. Wszelkie aspekty dotyczące skrzynek gazowych zostały zawarte w prawie budowlanym. Co więc powinieneś wiedzieć przed jej montażem? 

Rodzaje skrzynek do gazu

skrzynka do gazuOdpowiednio zamontowana skrzynka do gazu zapewnia bezawaryjny przesył energii. Nie bez znaczenia są również kwestie związane z bezpieczeństwem. Wymogi prawne jasno określają jak powinna zostać zamontowana skrzynka gazowa, aby zapewnić oba te wymagania. Zawór główny instalacji powinien zostać umieszczony minimum 0,5 metra nad poziomem terenu oraz 0,5 metra od krawędzi okna lub drzwi, które znajdują się w najbliższej odległości. Także odpowiednia odległość od skrzynki elektrycznej powinna być uwzględniona. Każda instalacja gazowa musi zostać wyposażona w zawór główny zlokalizowany na przyłączu. To właśnie ten kurek umożliwia natychmiastowe odłączenie dopływu gazu. Jak łatwo się domyślić, choć nie dla wszystkich jest to oczywiste, ze względu na bezpieczeństwo, zawór główny powinien znajdować się na zewnątrz budynku. Nie może być on jednak pozostawiony sam sobie bez odpowiedniej ochrony. W tym właśnie celu wykorzystywane są skrzynki gazowe. Wśród dostępnych możliwości możemy spotkać się z różnymi materiałami wykorzystywanymi do ich produkcji. Niezaprzeczalnie najtrwalszym rozwiązaniem są skrzynki do gazu wykonane z metalu.

Skrzynki do gazu różnią się między sobą nie tylko materiałem, który został wykorzystany do ich produkcji. Możemy również wyróżnić podział ze względu na sposób montażu. Do najczęściej spotykanych zaliczają się skrzynki gazowe naścienne oraz wolnostojące. Producenci mają jednak do zaoferowania także wnękowe czy podtynkowe.