Skuteczność gaśnic śniegowych w lakierniach

Na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów gaśnic. Są one różne, tak samo jak skuteczność ich działania. Prowadząc lakiernię na pewno zastanawiasz się, jakiej gaśnicy potrzebujesz, aby bezpiecznie pracować. Lakier to środek chemiczny, dlatego gaszenie go zwykłą wodą odpada. Najlepiej wybrać gaśnicę, która wytwarza piankę podobną do śniegu. Tłumi się tym samym płomień, nie dając mu tlenu oraz zapobiegając jego rozprzestrzenianiu się.

Gaśnice śniegowe i ich skuteczność

gaśnica śniegowa do lakierniSkuteczność tych gaśnic jest wysoka. Dlaczego? Podczas spalania środków chemicznych tworzy się wysoka temperatura. Co za tym idzie, nie spala się sama substancja, lecz tylko jej opary. Zalewając ogień wodą substancja, ta zazwyczaj wypływa na wierzch (jak lakier lub benzyna), ewentualnie miesza się z nią, w dalszym ciągu emitując opary. Ogień w dalszym ciągu stanowi problem, a może dodatkowo się rozprzestrzenić, wraz z rozlaniem się wody po pomieszczeniu. Gaśnica śniegowa do lakierni wytwarza ciężką piankę. Środek chemiczny zostaje zakryty przez „śnieg”, a co za tym następuje ogień nie ma wystarczającej ilości tlenu. Pożar gaśnie, a my eliminujemy jego rozprzestrzenianie się. Używając takiej gaśnicy poprawnie zgasimy płonące opary lakierów, jednocześnie nie narażając się na poparzenia. Skuteczność takiej gaśnicy jest stuprocentowa, o ile wiemy jak poprawnie skierować strumień śniegu.

Zasady bezpieczeństwa przeciwpożarowego wyraźnie mówią nam o tym, że musimy posiadać sprzęt do gaszenia ognia, który może wystąpić na skutek naszej działalności. Lakiernie powinny szczególnie się przed tym zabezpieczać, ponieważ środki, które wykorzystują do pracy są łatwopalne. Często ich skład jest oparty na alkoholu etylowym bądź benzynie ekstrakcyjnej. Działajmy zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać, niż leczyć.