Sposoby na osłonięcie grzejnika

Niewielu z nas ma ten komfort i posiada w domu ogrzewanie podłogowe. Choć w nowo budowanych domach jest to coraz częściej stosowane rozwiązanie, nie jest ono obecne w mieszkaniach, gdzie królują klasyczne grzejniki. Niestety kaloryfery nie są najpiękniejszą ozdobą mieszkania. Są niezbędne, lecz najchętniej chcielibyśmy je ukryć. Jak pozbyć się nieatrakcyjnego grzejnika w pokoju?

Obudowa grzejnika – praktyczne porady

osłony na grzejnikSzpecący przestrzeń grzejnik jest stałym elementem wyposażenia większości domów. Choć jest potrzebny, nie stanowi ozdoby, a często przeszkadza w aranżacji przestrzeni. Można oczywiście pokusić się o wymianę grzejników na modele nieco bardziej nowoczesne i miłe dla oka w kolorach dopasowanych do pomieszczenia, jednak rozwiązanie to ma swoją cenę. Nowoczesne grzejniki ozdobne nie należą do tanich. Dużo łatwiej będzie obudować posiadane grzejniki tak, aby stały się ozdobą, a nawet zyskały na funkcjonalności. Przykładowo grzejnik powieszony pod oknem można obudować stworzoną na wymiar drewnianą osłoną w taki sposób, że po obu jego stronach stworzymy ciekawą i użyteczną przestrzeń na książki czy bibeloty. Osłony na grzejnik muszą być jednak projektowane z głową. Jeśli jest to zabudowa drewniana, pamiętajmy aby zarówno na górze, jak i na frontowej stronie zostawić jak najwięcej otworów, przez które będzie swobodnie przepływać powietrze. Jeśli cyrkulacja powietrza będzie zaburzona, ogrzewanie nie będzie spełniać swojej funkcji, a rachunki za grzanie wzrosną. Innym sposobem są osłony na grzejnik w postaci frontowych paneli szklanych, najczęściej ze szkła matowego, które dodatkowo mogą być ozdobione. Taka obudowa nie zakrywa przestrzeni nad grzejnikiem, a jedynie jego front, który staje się niewidoczny dla naszych oczu. Rozwiązanie to pozwala jednocześnie na swobodne ogrzewanie pomieszczenia bez żadnych strat na odczuwalnym komforcie cieplnym.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj zabudowy grzejnika wybierzemy, warto pamiętać, aby w miarę możliwości zostawić odsłonięty termostat. W przeciwnym razie skumulowane przy nim ciepłe powietrze spowoduje zakłócenie jego pracy, przez co grzejnik zacznie się wyłączać dużo szybciej, nawet wtedy, kiedy temperatura w pomieszczeniu nie jest wystarczająco wysoka.