Sterowane dachy materiałowe

 

Od dłuższego czasu chcieliśmy zbudować zadaszenie do tarasu, na którym przesiadywaliśmy w niemal każdym możliwym momencie, jeśli tylko pogoda dopisywała. Niestety, z racji budowy samego domu i terenu przylegającego do niego nie było to możliwe, toteż do tej pory stosowaliśmy najróżniejsze półśrodki, by osłonić się przed słońcem.

Markiza tarasowa z silnikiem elektrycznym

elektryczne zadaszenie tarasuMateriałowe wiaty czy parasole były najczęściej stosowanym przez nas sposobem na osłonę przed słońcem, aczkolwiek działały tylko w ograniczonym stopniu. Dopiero niedawno znaleźliśmy elektryczne zadaszenie tarasu w ofercie jednego z producentów sprzętu domowego, a wydało się nam ono na tyle wygodne, iż postanowiliśmy wypróbować jedne takie w domu. Takie zadaszenie działa nieco niczym elektryczny dach w samochodzie, i rozkłada się gdy jest potrzebne. W innym przypadku jest cały czas złożone, i zajmuje bardzo niewiele miejsca, nieco więcej niż mechanizm rolet zewnętrznych. Markiza sterowana jest za pomocą pilota, który pozwala na rozłożenie i złożenie tymczasowego dachu w bardzo wygodny sposób. Sam dach może być materiałowy lub wykonany z tworzywa sztucznego, w zależności od preferencji kupującego. Najwygodniejszą rzeczą w owym dachu jest niewątpliwie montaż oraz jego użytkowanie. Nie jest on bowiem zależny od jakiegokolwiek innego podsystemu w domu oprócz źródła prądu i może być zakładany praktycznie w każdym domu.

W ofertach producentów widzieliśmy najróżniejsze zadaszenia automatyczne, mające odmienne wielkości, materiał wykonania czy nawet metodę składania, choć wszystkie mogły być montowane w dowolnym domu mającym wystarczająco przestrzeni na ścianie by zainstalować mechanizm sterujący dachem. Są to tanie akcesoria, toteż coraz częściej znajdują w domach zastosowanie.