Sztuczne szczęki i pojedyncze protezy zębowe

W stomatologii jest wiele różnych specjalizacji. Każda z nich zajmuje się czymś innym. Popularne są takie specjalizacje jak chirurgia twarzowo-szczękowa, protetyka, ortodoncja, stomatologia estetyczna i wiele innych. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj protetyka.

Protezy zębowe wykonywane w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych

implanty toruńJest to dział stomatologii, który zajmuje się wykonywaniem profesjonalnych protez zębowych. Chodzi tutaj nie tylko o pełne łuki zębowe, czyli sztuczne szczęki, chociaż i takie wykonywane są w gabinetach protetycznych. Protetycy zajmują się również naprawą zębów pojedynczych. Może przecież dojść do ubicia lub pęknięcia zęba. Dużym problemem estetycznym jest złamanie zęba znajdującego się z przodu jamy ustnej, czyli np. jedynki. Trudno wyobrazić sobie życie bez możliwością kąsania (do tego służą zęby jedynki, czyli siekacze). Poza tym brak jedynek jest od razu zauważalny, kiedy z kimś rozmawiamy. Pomóc mogą implanty toruń, które wykonywane są przez najlepszych protetyków. Jeśli pozostał jeszcze korzeń zęba albo przynajmniej jakiś większy fragment, to wtedy wcale nie trzeba zakładać całego implantu. Mogą wystarczyć licówki, czyli elementy, które nakładane są na zęby. Od razu należy zaznaczyć, że proteza nie będzie różnić się niczym od normalnych zębów i nie zostanie przez nikogo zauważona. Implanty mają taki sam kolor (odcień bieli) jak pozostałe zęby pacjenta. W czasie pierwszej wizyty ustalany jest właśnie odcień oraz rozmiary implantu.

W przypadku braku kilku zębów również można zakładać specjalne implanty. Wtedy są one połączone ze sobą mostem – ten z kolei przyłączony jest do zdrowych zębów. Protetycy zajmują się także protezami, które uległy zniszczeniu np. pęknięciu. Naprawa takiej protezy w gabinecie protetycznym nie zajmie z pewnością dłużej niż jedna godzina.