Taśma zamkowa jako popularny artukuł pasmanteryjny

Spotykane przy produkcji głównie odzieży, taśmy zamkowe bo o nich mowa stanowią swoiste zakończenie, wykończenie ubrań. Znajdują swoje zastosowanie rónież podczas produkcji torebek i plecaków czyli tam gdzie niezwykle istotne jest otwieranie przy użyciu suwaka – zapięcie łączące dwa kawałki materiału. Suwak i taśma są nieodłącznym elementem wszywanym w te towary.

Wykorzystanie taśmy zamkowej

taśma zamkowaTaśma kupowana jest na metry. Daje to możliwość ucięcia jej w dowolnie wybranym przez nas miejscu. Przechowuje się ją najczęściej w postaci zwiniętej. Posiadają różne szerokości – 3 milimetrowe 5, 8 oraz 10 milimetrowe. Dostępna jest różna gama kolorystyczna. Taśma zamkowa obok nici i igieł nazywana jest arykułem pasmanteryjnym. Ich uniwersalność pozwala na wykorzystanie ich do niemal wszystkich zamków takich jak spiralne – nylonowy łańcuch ma kształt spirali i wszywany jest przy użyciu nici poliestrowej; plastikowe zwane inaczej kostkowe oraz metalowe – bardzo wytrzymałe, wszywanie odbywa się bez użycia niklu, który ma właściwości uczulające. Kupując taśmę zamkową warto zaopatrzyć się też w dostępne akcestoria dodatkowe takie jak górna blokada zamka, przywieszka zamkowa (w ofercie występują różnego rodzaju dekoracyjne przewieszki) czy końcówka do zamka. Można spotkać się z następującymi oznaczeniami taśmy zamkowej: S40 – wykorzystywana przy produkcji garniturów i innych lekkich materiałów, S15 – wszywana do grubych materiałów walizek, plecaków, skórzanego obuwia, S20 – pokrowców, namiotów, S25 – żagli, plandek czy tapicerek.

Wykorzystując taśmy zamkowe w krawiectwie coraz częściej pomija się jej właściwą funkcję, na rzecz krzykliwej ozdoby ubioru. Dzięki temu, że wykonane są z elastycznego i wąskiego materiału łatwo poddają się obróbce.