Technologia CNC – charakterystyka stołu

Szybki rozwój technologii sprawia, że nowoczesne urządzenia oraz technologie pojawiają się także w przypadku obróbki różnego rodzaju metali. Wiele przedsiębiorstw zajmujących się usługami cięcia stali i aluminium weszło w posiadanie stołu CNC. Jednak czym on tak właściwie jest i czy rzeczywiście konieczne jest jego posiadanie?

Zastosowanie stołów CNC

stół cncStoły CNC pojawiają się zarówno w przypadku ogromnych przedsiębiorstw, jak i coraz częściej, niewielkich warsztatów czy mikro producentów artykułów metalowych. Głównym zadaniem tego typu konstrukcji jest ułatwienie obróbki metali. To właśnie dzięki nim istnieje możliwość szybkiego wycięcia przedmiotów. W większości przypadków stół cnc sterowany jest numerycznie za pomocą palnika plazmowego. Rynek oferuje nam wiele możliwości jeżeli chodzi o stoły do obróbki metali z wykorzystaniem metody CNC. Jedną z nich jest stół z palnikiem plazmowym, w przypadku którego źródłem ciepła jest łuk elektryczny. W tym przypadku sam stół posiada zamontowaną specjalną dyszę tnącą, dzięki której możemy uzyskać odpowiednią koncentrację łuku, która doskonale radzi sobie z właściwe każdym rodzajem cięcia. Palnik plazmowy jest idealny do obróbki każdego materiału, który przewodzi prąd elektryczny. Jest to więc najbardziej popularna metoda cięcia metalu stosowana w wielu zakładach produkcyjnych. Innym rodzajem stołu CNC jest model wykorzystujący palnik gazowy. Ten z kolei sprawdza się idealnie w przypadku cięcia stali niskowęglowej, konstrukcyjnej oraz niskostopowej.

Stoły do ciecia metali posiadają mnóstwo zalet. Wśród najlepszych producentów możemy wymienić między innymi solidną konstrukcję ramową stołu, która zapewnia bezawaryjną oraz bezpieczną eksploatację czy też wyposażenie w przemysłowy sterownik, który czyni urządzenie niezwykle przyjaznym w obsłudze.