Prywatny środek transportu morskiego – ponton

ponton

Od zarania dziejów, ludzie używali morza oraz oceany do transportu. To właśnie z nimi wiążą się odkrycia geograficzne, które zmieniły losy wszystkich ludzi. Historia i wygląd różnych statków uzależnione były w główniej mierze od materiałów, jakimi w danym okresie rozporządzali ludzie. W erze starożytnej projektowano płaskodenne gublije oraz papirusowe tratwy – dotyczyło to głównie Egiptu.

Daleki Wschód z kolei specjalizował się w dżonkach, które swoim wyposażeniem wyglądały jak współczesne statki. W tym także okresie popularne były głównie wiosłowo-żaglowe galery, które wyparte zostały w erze średniowiecza przez typowe żaglowce. Od XVI wieku zaczęła się tak zwana era ogromnych żaglowców, wielomasztowych i wielopokładowych galeonów. Statki zmieniały się także pod względem uzbrojenia, zmieniając w całości charakter toczonych walk morskich – popularny wcześniej abordaż został tylko dopełnieniem wojen, które przede wszystkim toczone były na dystans. W dzisiejszych czasach, przez używanie innowacyjnych sprzętów, statki przeszły do lamusa, będąc używane jedynie przez oświatę i turystykę. Obecnie, wyróżnić można kilka rodzajów żaglowców. Należą do nich między innymi kuter, szkuner, bryg i fregata. Kuter to żaglowiec z jednym masztem, wyekwipowany w grot oraz dwa trzysztaksle. Szkuner, nazywany inaczej jachtem dwumasztowym, to typ statku o ożaglowaniu skośnym, unoszonym na od dwóch do siedmiu masztach. Bryg – popularny w czasach średniowiecza jako okręt wojenny, dziś jest statkiem dwumasztowym, który na obu masztach nosi żagle rejowe i na dodatek żagiel gaflowy na tylnym maszcie. Ostatnim opisanym przykładem statku jest fregata – pełnorejowiec o 3 i więcej masztach z ożaglowaniem rejowym. Osoby interesujące się żaglowcami wiedzą, że na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się sprzedawaniem łodzi a także urządzeń do nich.

Taki sklep żeglarski posiada najczęściej między innymi silniki zaburtowe, które cechują się sporą solidnością i niewrażliwością na wykręcanie, łamanie i rdzę. Poza tym ponton zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom w czasie podróży, przede wszystkich dzięki najlepszej klasy wykonania..