Usuwanie zanieczyszczeń w stolarni: filtry workowe

Ze względu na wysoki stopień zapylenia w takich miejscach jak stolarnia, pracownicy są narażeni na choroby zawodowe z rodzaju pylicy, dodatkowo pył znacznie utrudnia prowadzenia prac. Dlatego konieczna jest jego skuteczna filtracja.

Filtry workowe do stolarni

filtry workoweJednym ze sposobów na zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracy w stolarni jest wybór specjalistycznych stołów szlifierskich. Pozwalają one na bardzo skuteczne odciąganie pyłu, ponieważ cała ich konstrukcja jest nakierowana nie tylko na wysoką jakość pracy, ale także na ułatwienie usuwania powstającego w czasie pracy były. W stolarniach stosuje się też filtry podciśnieniowe i nadciśnieniowe. Filtry podciśnieniowe często pozwalają na odciąganie nie tylko pyłu, ale również trocin. Dzięki zastosowaniu odpowiednich worków filtracyjnych możliwy jest powrót przefiltrowanego powietrza na halę, co zmniejsza zużycie energii na ogrzewanie bądź chłodzenie powietrza, zależnie od pory roku. Filtry podciśnieniowe to urządzenia przeznaczone do większych stolarni, działają na podobnej zasadzie co filtry nadciśnieniowe do mniejszych zakładów. Oba typy filtrów to tak zwane filtry workowe, które mogą pracować nawet przez całą dobę bez przerwy, jeśli tylko zastosowano w nich odpowiednie rozwiązania techniczne. Filtry workowe to urządzenia o bardzo dużej wydajności, pozwalające na skuteczne oczyszczenie powietrza w zakładzie stolarskich czy też innym zakładzie produkcyjnym, które produkuje duże ilości pyłów. Odpowiednio użytkowane stanowią ogromną pomoc dla zakładu, w którym się je wykorzystuje. W ogromnym stopniu mogą podnieść bezpieczeństwo i komfort pracy wszystkich pracowników, a także zauważalnie ułatwią prowadzenie licznych zadań.

Są właściwie obowiązkowym elementem wyposażenia, jednak do skutecznej i wydajnej pracy konieczne jest ich dopasowanie do konkretnego zakładu pracy. Tylko wtedy będą działały naprawdę dobrze.