Wirus HPV u mężczyzn

 

Wirusy u człowieka mogą stanowić różne stopnie zagrożenia życia nosiciela. Niektóre z nich przejdziemy łagodnie, wręcz bezobjawowo oraz bez wiedzy o ich posiadaniu, a niektóre dadzą o sobie znać w bardzo nieprzyjemny sposób. Powikłaniem zakażenia wirusem są między innymi nowotwory. Jednym z nich jest wirus HPV.

Wirus HPV dotyka każdego

testy hpv dla mężczyznNajczęstszą możliwością zarażenia się jakimś wirusem jest droga kropelkowa lub stosunek seksualny. Najbardziej znanym wirusem, który właśnie w takim sposób rozprzestrzenia się, jest wirus HPV. Human Papilloma Virus, czyli z angielskiego wirus brodawczaka ludzkiego, jest najczęściej kojarzony z powikłaniem u pań, występującym jako rak szyjki macicy. Jest to bardzo częsta choroba, która występuję u kobiet, niewykonujących regularnych badań. Nie można  jednak zapomnieć o tym, że wirus ten dotyka również panów. Testy HPV dla mężczyzn nie są tak popularne, jak te dla kobiet, ale też nie są mniej ważne. Dzięki takiemu badaniu, można wykryć obecność wirusa w organizmie i rozpocząć leczenie. Badania na wirus HPV wykonuje się w zwykłym laboratorium. Kiedy warto przebadać się na HPV? Z pewnością wtedy, gdy zauważymy jakiekolwiek objawy. Jest to ostatni dzwonek i wezwanie do szybkiej reakcji. Najczęstszymi objawami, które występują, są oczywiście brodawki. Ich wygląd przypomina strukturę kalafiora, są płaskie i przyległe do dużej powierzchni skóry. Może pojawić się wokół nich zaczerwienienie oraz podrażnienie skóry.

W przypadku, gdy nie mamy objawów, a mamy podejrzenie zakażeniem wirusem, warto również wykonać szereg badań. Z wirusami jest bowiem tak, że bardzo długo mogą one nie dawać żadnych objawów w ciele, ale przebywać w nim i mnożyć się lub mutować. Badanie jest wykonywane poprzez pobranie wymazu ze śliny, także nie należy do tych nieprzyjemnych.