Wybór materaca do łóżka

 

Co tak naprawdę jest potrzebne do życia? Trochę jedzenia, porcelanowy tron i miejsce do spania, bo wyspany i najedzony człowiek to człowiek szczęśliwy. W dzisiejszej notatce chciałabym się zająć tym ostatnim punktem, mianowicie – jak dobrać odpowiedni materac do łóżka, aby codziennie rano budzić się rześkim i wypoczętym?

Materac dla każdego

materac 120x180Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić jest zorientowanie się, co do wymiarów samej ramy od łóżka. Standardowo, do łóżka jednoosobowego potrzebny jest materac 120×180 centymetrów, a do dwuosobowego 140 lub 160×200 centymetrów. Kiedy już to zrobimy, możemy przejść do trudniejszego etapu kupna – wyboru rodzaju materaca. Każdy typ różni się materiałem i sposobem wykonania, jakością, a przede wszystkim – wygodą. Materace bonnellowe zbudowane są z klasycznych sprężyn, które osobiście kojarzą mi się z akademikami, czy wycieczkami kolonijnymi. Zazwyczaj jest twardy, sprężyny po jakimś czasie się odkształcają, czasem nawet przebijając materiał ochronny (znam kilka osób, które w ten sposób nabyły porządnych blizn). Ich zaletą jest niska cena. Ich odmianą są materace kieszonkowe, w których sprężyny są dodatkowo chronione i umieszczone w pakiecikach, co daje całości większą sprężystość. Lepsze od nich są materace lateksowe, które mogą mieć już zastosowanie ortopedyczne. Pod wpływem ciepła dopasowują się do kształtu ciała, zapewniając lepszy komfort snu. Dobrze podpierają kręgosłup i do tego są bardzo wytrzymałe. Ostatni typ to materace piankowe, które dzielimy na termo-elastyczne i wysokoelastyczne. Jest to najwyższa półka, materiał nie tylko zapewnia wygodę, ale też nie absorbuje potu i zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza w obrębie konstrukcji, pozwalając skórze oddychać. Za tym niestety idzie wysoka cena.

Wyobraźmy sobie noc przespaną na kanapie, czy podłodze. Obolałe ciało i niewyspanie nie zapewnią nam udanego dnia. Dlatego uważam, że warto tutaj zainwestować i kupić produkt ze średniej lub wyższej półki. Przed kupnem polecam zapoznać się z szczegółowymi parametrami materacy, zapytać o poradę pracownika sklepu meblowego, a przede wszystkim przeczytać opinie innych internautów.