Wydajny moduł fotowoltaiczny

Fotowoltaika jest dziś już bardzo dobrze poznana i również powszechnie wykorzystywana w wielu gospodarstwach domowych czy firmach. Korzystanie z darmowej energii pochodzącej ze słońca sprawia, że prąd z elektrowni staje się niepotrzebny.

Jak działają panele fotowoltaiczne?

moduł fotowoltaicznyKażde gospodarstwo domowe jest podłączone do sieci elektrycznej, z której pobiera prąd do codziennego funkcjonowania. Średni, miesięczny rachunek za prąd czteroosobowej rodziny to około trzysta złotych poza sezonem grzewczym, a w miesiącach zimowych nawet siedemset złotych miesięcznie. To bardzo wysokie koszty, które skutecznie może obniżyć moduł fotowoltaiczny, który pozwala za zamianę energii słonecznej w prąd stały. Jednakże to nie wszystko co może uczynić instalacja solarna, ponieważ w naszych gniazdkach płynie prąd zmienny, który ma inne parametry niż prąd stały. Dlatego też do poprawnego działania potrzebny jest jeszcze inwerter, który przemieni prąd stały w zmienny. Panele słoneczne są zbudowane z modułów, które odpowiadają za zamianę energii pochodzącej ze słońca w prąd stały oraz ogniw fotowoltaicznych, które zbudowane są z krzemu w postaci płytek polikrystalicznych lub monokrystalicznych. Cale panele są doskonale chronione przed działaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, a także przed uszkodzeniami mechanicznymi. Producenci modułów fotowoltaicznych przewidują ich trwałość i niezawodność na dwadzieścia lat bezawaryjnego użytkowania. To z pewnością sprawia, że taka instalacja jest jeszcze bardziej atrakcyjna.

Na rynku działa przynajmniej kilku producentów paneli solarnych, gotowych zestawów fotowoltaicznych i wszelkich elementów, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu instalacji słonecznej. Dziś fotowoltaika jest głównym źródłem odnawialnej energii.