Wykorzystywanie i budowa walcówki stalowej

Najlepiej będzie zacząć od wytłumaczenia czym jest walcówka stalowa. Jest to walcowany pręt lub kształtownik o małym przekroju poprzecznym. Mają duży wachlarz zastosowań dzięki różnicom w swoich parametrach, ale i również dzięki swojej budowie, różnicom w użytym stopie stali oraz klasie wykonania walca.

Możliwe użycia walcówki stalowej

gładka walcówka stalowaWykorzystywana może być w bardzo różnych celach, zależnie od naszych potrzeb. Swoje wykorzystanie znajdą w przemyśle zarówno budowlanym, jak i metalurgicznym. Do wyboru mamy stale niskowęglowe, węglowe, wysokowęglowe, sprężynowe i z przeznaczeniem na produkcję śrub. Gładka walcówka stalowa o małej średnicy nazywana potocznie jest drutem – używa się go do produkcji stalowych lin, elementów konstrukcyjnych lub jako przewody elektryczne. Są one na tyle giętkie, że nie wymagają one wcześniejszej obróbki cieplnej. Natomiast pręty stosowane są głównie jako typowe zbrojenia używane w budownictwie. To właśnie one zapewniają stabilność nowoczesnych budynków, więc muszą się one odznaczać najwyższą jakością i wytrzymałością. Walcówki można też wykorzystać do produkcji wcześniej wspomnianych śrub, ale po obróbce mogą też służyć jako sprężyny. Wszystko to zależy oczywiście od grubości i rodzaju użytej stali – to one właśnie są główną różnicą między tymi elementami. Wcześniej wspomniane walcówki niskowęglowe służą głównie do ciągnienia – jest to proces, po którym otrzymuje się produkt o zmienionych parametrach, mniejszej średnicy, innym kształcie niż pierwotny oraz o większej długości.

Tym właśnie jest walcówka stalowa – zastosowania tak różne, jak ich budowa. Rzeczy stworzone z tego materiału spotykane są na co dzień, lecz nie zwracamy nawet na nie uwagi. Warto jest czasami dowiedzieć się, z czego zrobione są te rzeczy – nawet z ciekawości.