Wyzwania i korzyści hodowli ślimaków

Polski rynek hodowli ślimaków dynamicznie się rozwija. W dodatku Polska jest jednym z głównych eksporterów ślimaków w Europie, o czym pewnie niewiele osób wie. Pierwsze hodowle pojawiły się w Polsce już w latach siedemdziesiątych, jednak nadal ten sposób na biznes nie jest zbyt popularny. Tymczasem jest dość dochodowy, jeśli się o niego odpowiednio zadba.

Jak zacząć hodować ślimaki?

jak hodować ślimakiPytaniem, które powinno się zadać, nie jest, jak hodować ślimaki, ale jak zrobić to dobrze. W przypadku hodowli ślimaków szczególnie ważne jest znalezienie zbytu. Jeśli producenci nie mają kontraktów, po zbiorach sprzedają po najniższej cenie, aby osiągnąć minimalny zysk. Nie jest to produkt, który bez problemu można sprzedać na bazarze, więc szczególnie trzeba dbać o nawiązywanie współprac. Decyzji o rozpoczęciu hodowli nie należy więc podejmować zbyt spontanicznie, lecz odpowiednio się do tego przygotować. W pierwszej kolejności należy również zadbać o odpowiednią infrastrukturę i uregulowanie prawne. Hodowla ślimaków wymaga własnej ziemi i rejestracji jako rolnik. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednie warunki. Powierzchnia hodowli nie musi być duża, ale istotne jest odpowiednie oświetlenie, bieżąca woda i pokojowa temperatura. Następnym krokiem jest zakup ślimaków, stada rozrodowego, które możemy wziąć z innej hodowli. Ważny jest wybór odpowiedniego gatunku, szczególnie cenne na rynku są winniczki oraz Helix Aspersa Muller. Cykl hodowlany zaczyna się w marcu.

Hodowla ślimaków nie wymaga tak wiele czasu, przestrzeni i finansów jak inne hodowle. To z pewnością może zachęcić przedsiębiorców, jednak należy pamiętać, że nie jest to łatwy produkt, a znalezienie rynku zbytu jest wyzwaniem. Nie warto więc podejmować decyzji o hodowli zbyt lekkomyślnie, lecz odpowiednio się do niej przygotować.